Čaga a její účinky: jak čaga ochraňuje střeva

muž se drží rukama za bolavé břicho

Čaga a její účinky jsou využívané především v tradiční ruské medicíně. Medicinální houba čaga je významná pro velkou hladinu antioxidantů i dalších léčivých složek. Jak může ovlivnit funkci střev?


Čaga a její účinky

Čaga vyrovnává imunitní systém, neutralizuje volné radikály a také třeba napomáhá snižovat hodnoty krevního cukru.

Trávicí problémy patří mezi jedno z nejčastějších onemocnění a často se bohužel i podceňuje. Špatné trávení a s tím i spojená nedostatečná funkce střev se ale nevyplatí přecházet.

trávicí soustava s dobrými a špatnými bakteriemi

Z farmakologických účinků patří mezi nejvýznamnější složky polysacharidy, přičemž betaglukany (β-(1, 3)-D-glukany) a heteroglukany jsou z nich nejdůležitější. Zmínit je třeba i polyfenolické látky a triterpenoidy lanostanového typu jako inotodiol, obliquol, betulin. Kyselinu betulinovou získává Chaga z hostitelské břízy. Z důležitých látek je třeba uvést i steroly, seskviterpeny, lipidy a alkaloidy.

V již zmíněném Rusku a na Sibiři se užívá především právě při péči o potíže v souvislosti s trávicí soustavou a při léčbě rakoviny. Betaglukany posilují činnost protinádorových buněk a zabraňují tomu, aby nádor rostl.

Rakovina tlustého střeva a čaga

Čaga se využívá k tomu, aby imunitní systém mohl vyvíjet optimální činnost, ale také pozitivně ovlivňuje trávicí soustavu. Pomáhá nejen při gastritidě, ale i působí proti rakovinnému bujení.

Raná stádia rakoviny tlustého střeva se dají dobře léčit, bohužel spousta pacientů přichází pozdě. K tomu, aby byla klasická léčba pomocí chemoterapie nebo radioterapie byla lépe snášena a neměla tak devastující vliv na lidský organismus, hledají vědci možnosti, jak tělu pomoci. Právě houba čaga patří mezi produkty, které se testují na tyto účinky.

Ve studii z roku 2015 byl využit etanolový extrakt s Chagou, který se přidával ke kultuře buněk rakoviny tlustého střeva. Prokázalo se snížení životnosti rakovinných buněk. Nedělí se, a tím nenarůstá nádorová hmota. Pokusy ukázaly, že čaga by mohla posloužit jako přírodní protinádorová složka v potravinářském a/nebo farmaceutickém průmyslu. Zdroj: Ethanol extract of Innotus obliquus (Chaga mushroom) induces G1 cell cycle arrest in HT-29 human colon cancer cells. Lee HS, Kim EJ, Kim SH.

Vliv čagy na střevní mikroflóru

Ví se o tom, že střevní mikroflóra je významná nejen pro fungování trávicí soustavy, ale také imunitního systému. Může ovlivnit i průběh chronické pankreatitidy, což je postupující zánět slinivky.
Když dochází k postupné destrukci, má to vliv na horší tvorbu enzymů, trávicích šťáv i inzulinu. Tedy se i hůře tráví.

Příčinou vzniku chronické pankreatitidy bývá nejen alkoholismus, ale také genetické vlivy. Další možností je oxidační stres jako reakce na prostředí, přitom je zajímavé, že právě tento stres je zvyšován chronickým zánětem. Dochází k narušení mikroflóry, což pak může být příčinou zánětlivých onemocnění střeva. Proto je třeba dbát na to, aby střevní mikroflóra měla správné složení, tedy dostatek bifidobakterií.

Ve studii z roku 2017 se autoři věnovali právě vlivu čagy na střevní mikroflóru za probíhajícího chronického zánětu slinivky. Myši dostávaly extrahované polysacharidy. Ve výsledku došlo k poklesu oxidačního stresu a neutralizaci volných kyslíkových radikálů. Příčinou byla vyšší aktivita potřebných enzymů (třeba glutation peroxidázy). Dalším výsledkem byl pokles koncentrace TNF alfa (působek s prozánětlivým efektem), lipázy a trypsinu. Snížena byla i koncentrace TGF beta, sice je tlumivá a protizánětlivá, zároveň ale roste riziko destrukce tkání. Vědci konstatovali, že podávání polysacharidů z čagy mění složení střevní mikroflóry. Vzrůstá počet prospěšných bakterií Bacteroidetes a klesá počet Firmicutes. Výsledkem tedy bylo zdravější složení střevní mikroflóry.
Zdroj: Inonotus obliquus polysaccharide regulates gut microbiota of chronic pancreatitis in mice, Yang Hu, Chunying Teng, Sumei Yu, Xin Wang, Jinsong Liang, Xin Bai, Liying Dong, Tao Song, Min Yu, and Juanjuan Qucorresponding author

Ukazuje se tedy, že na využívání tradiční ruskou a tradiční sibiřskou medicínou něco bude. Pomohla vám už Chaga při péči o trávicí systém? Podělte se o zkušenosti v diskuzi pod článkem.