Čaga – může mít nežádoucí účinky?

břízy v lese

Čaga je parazitující houba a také pomocník při zdravotních komplikacích. Má čaga nežádoucí účinky? Odpověď je příjemně překvapující.

Čaga je už po staletí využívána tradičními medicínami. V posledních stoletích se dočkává uznání i v rámci „západní” medicíny. Rezavec šikmý, jak zní český název houby, je poměrně častým předmětem studií.

Uvádí se, že obzvláště je účinná divoká čaga ze Sibiře. A protože houba miluje chlad, je pro ni místní podnebí ideální. Rezavec šikmý byl nejdříve znám v severních oblastech Číny, odkud se povědomí šířilo na Ural. V oblastech výskytu byli lidé méně nemocní a dožívali se velmi vysokého věku.

Účinné látky rezavce šikmého

Čaga ukrývá množství biologicky aktivních látek, ze kterých vynikají betulin s kyselinou betulinovou, což jsou triterpeny. Z triterpenů nechybí ani inotodiol. Tyto látky zvládají působit proti virům, bojují s nádory a mají protizánětlivý, antioxidační a protirakovinný vliv. Z dalších látek se v houbě Chaga vyskytuje také melanin (pigment – komplexní polymer), polysacharidy betaglukany, nebo také třeba kyselina čagová se svým imunostimulačním vlivem. Ve stopovém množství se v houbě objevuje antioxidant germanium.

kousek houby čagy, čaj s čagou

Čaga – vedlejší účinky

Při užívání čagy nebyly dosud zjištěny žádné významné vedlejší účinky. Protože se jeví jako bezpečná, světová zdravotnická organizace (WHO) ji také tak označuje: hodnocením G.R.A.S. (Generally Recognized as Safe). Nezjistilo se, že by negativně působila na léky, byl ale zjištěn pozitivní vliv na průběh chemoterapie a radioterapie. Od druhé poloviny 20. století se extrakt ze sibiřské čagy jako lék schválený Moskevskou lékařskou akademií využívá při onkologických onemocněních.
Světová obchodní organizace (WTO) Chagu klasifikuje jako léčivou houbu.

Uznávaný nutriční specialista David Wolfe v knize Chaga: King of the Medicinal Mushrooms uvádí, že houba (čaj z čagy a mycelium z čagy) je vhodná pro všechny věkové kategorie a životní fáze, včetně těhotenství. V České republice jsou produkty z čagy řazeny mezi potravinové doplňky. Pokud se rozhodnete je užívat, je důležité o tom informovat ošetřujícího lékaře, obzvláště při zdravotních komplikacích a užívání různých léků.

Zdroj:
https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2016/06/05.pdf
https://www.healthline.com/nutrition/chaga-mushroom#side-effects
David Wolfe, Chaga: King of the Medicinal Mushrooms, North Atlantic Books Berkeley, 2012