Čaga v těhotenství přispívá k podpoře imunity

pohonahá těhotná žena v prosvětlené krajině

Doposud nejsou vědecké studie užívání čagy v těhotenství. Stejně jako při užívání dalších doplňků stravy je vhodné se v tomto krásném období ženy poradit s gynekologem. Mohlo by vás proto zajímat, s čím může čaga pomoci.

Čaga pomáhá chránit organismus

Víceletá dřevokazná houba Inonotus obliquus, je známá jako Chaga, lidově čaga a u nás jako rezavec šikmý. Roste hlavně na živých břízách, ze kterých čerpá blahodárnou sílu. Cenná je především kyselina betulinová, což je triterpen. Podobně jako další triterpen, inotodiol, pomáhá organismu s obranou proti rakovině. Nezanedbatelné jsou protizánětlivé a antimikrobiální účinky čagy. Touto zajímavou kombinací si houba vysloužila celosvětovou proslulost.

Rozhodně stojí za zmínku hořká chuť Chagy. Ta souvisí s už zmíněnými triterpeny a je známo, že hořká chuť v čínské medicíně vyživuje játra. Představená schopnost má za následek uzemnění nervové soustavy, což se projevuje na lepším spánku, snížení úzkosti a depresí, posílení nervů a také v lepším soustředění, a to nikdy není na škodu.

Slibný antixidant

Triterpeny nejsou jediné látky, které přispívají k výjimečnosti parazitující houby. Chaga ukrývá také polyfenoly a flavonoidy, ty patří mezi silné antioxidanty. Jejich předností je zpomalování procesu stárnutí a také chrání buňky před poškozením volnými radikály.

Melanin má zase silné imunostimulační účinky. Zlepšuje stav krve a pomáhá ji čistit.

Ani čaze nechybí polysacharidy, hlavně β-D-glukany. Jejich předností je péče o imunitu a jsou prospěšné i v boji s nádory. Kromě toho posilují obranné reakce organismu proti bakteriím a parazitům. Houbou s nejsilnějším působením by měla být sibiřská čaga.

kousky čagy a sklenice s čajem z čagy

Čaga v těhotenství

Co se týká všeobecných nežádoucích vedlejších účinků, se mohou objevit v případech, kdy má pacient poruchu krvácení nebo autoimunitní onemocnění, případně bere léky na ředění krve. Čaga v těhotenství může prospět, ale rozhodnutí by mělo vždy být individuální, po dohodě s ošetřujícím gynekologem.

Máte zkušenosti s konzumací čagy v těhotenství? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Zdroj:
https://www.healthline.com/nutrition/chaga-mushroom