Adaptogeny – dodávají organismu přesně to co potřebuje

Jedno z největších tajemství jsou adaptogení vlastnosti některých rostlin. Klíčové slovo je adaptovat. Představte si rostlinu, která je schopná každému dodat ten správný léčebný impuls, ve správné síle, ve správný čas a správným směrem. Věda nebyla zatím schopná takové – často protichůdné – vlastnosti napodobit v žádném uměle vyráběném léku.

Na každých 300 rostlin připadá jen jedna adaptogenní. Reishi, Rhodiola, Eleutherokok (známý jako Sibiřský ženšen), Cordyceps a Astralagus, to jsou vysoce účiné adaptogení rostliny známé z tradiční čínské medicíny (TCM). Podporují vaší energii když stagnujete a zklidňují pokud jste rozrušení a zmatení.
Adaptogení rostlina, která působí na krevní tlak pomůže snížit vysoký krevní tlak a zároveň pokud jí vezme někdo s nízkým krevním tlakem, tak tomu pomůže tato rostlina tlak mírně zvýšit. Adaptogen pro cholesterol pomáhá zvýšit HDL cholesterol (prospěšný) bez toho, aby zvyšoval LDL cholesterol (škodlivý).

Sibiřská Čaga je zcela jistě nejlepší dílo matky přírody v oblasti adaptogenů. Chaga dokáže podporovat jak imunitní systém, tak nerovou soustavu. Lékaři TCM používájí sibiřskou Čagu při léčbě alergií, zánětů průdušek, virových infekcí i vysokého tlaku. Její adaptogení vlastnosti se projevují také při detoxifikaci, změnách nálad a i chutí, fyzické síle i duševní bystrosti.

Čaga – adaptogen pro očistu

Žádný orgán si neužívá působení Čagy tak jako játra! Se svými více než 300 biochemickými procesy a funkcemi můžou díky pravidelnému užívání silného přírodního adaptogenu hodně získat.
V TCM je Sibiřská Čaga často využívána k očistě organismu, což je právě hlavním úkolem jater.
V dnešní době kdy máme znečištěné životní prostředí, nadbytek chemikálií, aditiv, pesticidů, herbicidů a xenoestrogenů všude kolem nás, tak naše nebohá játra vyvěšují bílou vlajku kapitulace! Pracují přesčas a ztěží dokážou zvládnout vykonat všechny metabolické funkce nezbytné třeba k redukci váhy a tisíce dalších procesů. Pro běžného člověka je neustálá podpora filtrační schopnosti jater nezbytnou podmínkou zachování zdravý a dlouhého života.

Průběh stresové reakce
Průběh stresové reakce. Modrá přerušovaná – běžný průběh. Fialová s pomocí adaptogenu.

Po detoxifikaci je snižování stresu klíčovým aspektem adaptogeních vlastností houby Chaga. V dnešním uspěchaném světě nikdo nemůže uniknout stresu. Hluková zátěž, práce přes čas, přetížená doprava, důraz na konzum a s tím spojená finanční zátěž – to vše vytváří velmi vysokou a co je horší neustálou-každodenní stresovou zátěž.

I když se lidé snaží hledat efektivní metody ke snížení hladiny stresu jako je meditace, přiměřené fyzické cvičení a přírodní-racionální stravování, tak stejně potřebují nějaký přirozený prostředek, který srazil dolů chronickou a život ohrožující hladinu stresu.
Sibiřská Čaga obsahuje skupinu polypeptidů, které působí jako prekurzory neurotransmiterů a endorfinů a dokáže vyladit účinek těchto tělesných chemikálií správným směrem – zvýšení nebo snížení účinků – přesně tak jak je potřeba. Dokonalá adaptogení funkce.

Účinek každodeního užívání kvalitní houby Chaga je podobný jako účinek aerobního tréninku na srdečně-cévní systém, nebo účinek silového tréninku na svalový a kosterní aparát těla. Chaga pomáhá „trénovat“ imunitní a nervový systém organismu, aby fungoval lépe. Odborníci na přírodní medicínu se domívají, že tělesné systémy potřebují takovýhle druh „tréninku“ – jsme zrozeni s nezralými systémy a během života dochází vlivem prostředí k jejich „vylaďování“.

To probíhá mimo jiné i interakcí organismu s bakteriemi a viry, které pomáhá imunitním buňkám naučit se svojí práci. Dlouhodobě prováděné studie prokázali, že děti, kteé vyrůstali v nedokonalém prostředí mají vyšší schopnost čelit určitým druhům nádorů. Jejich imunitní systém se vytrénoval díky prostředí v robustní a silný nástroj.