Chaga: čínská houba na imunitu

Čínská houba na imunitu je nejen Chaga, ale také sem patří některé další medicinální houby. I věda zjišťuje, že jejich prostřednictvím můžeme dobře zvýšit imunitu.

Jak zvýšit imunitu

Posílit obranyschopnost organismu můžeme celou řadou způsobů. Dobře se k tomuto problému staví tradiční čínská medicína. Věří totiž, že když člověk vyznává zdravý životní styl, jeho tělo se samoregulací dokáže vypořádat s nečekanými výkyvy. Ve zdravém organismu proudí Qi (čchi) neboli vitální energie a také krev. Jestliže je vše v pořádku, čínští terapeuti využívají termín Zheng Qi. Pro negativní síly jako je třeba stres, ale také viry, bakterie, toxiny, kvasinky a podobně se používá termín Xie Qi. Právě tyto negativní vlivy na člověka stále útočí, aby narušily jeho obranný systém. Jestliže ale člověk o svůj organismus pečuje, je dobře chráněn.

rozzářená žena s dostatkem imunity
Základem je zdravé stravování, plné kvalitních pestrých základních potravin (průmyslově neupravených), ve kterých nechybí množství vitamínů a minerálů. Pozadu by neměl zůstávat ani dostatečný pitný režim a vhodný pohyb. Důležitá je také relaxace a minimalizace stresu. Čínská medicína věnuje dostatek péče právě psychické pohodě, protože nerovnováha může být příčinou velkého množství nemocí.

Čínská houba na imunitu

Pokud chcete posílit šanci na dobrou imunitu, mohou vám navíc pomoci i medicinální houby. Jsou poměrně častým předmětem vědeckých výzkumů, které dokládají jejich význam pro imunitu.

Mezi významné účinné látky těchto hub patří především betaglukany (polysacharidy). Jedinečná schopnost medicinálních hub je unikátní především proto, že umí rozlišit mezi zdravými buňkami a případnými útočníky. Bylo doloženo, že medicinální houby dokáží posílit imunitní systém, ale také umírnit jeho činnost, pokud organismu škodí (například alergie, revmatoidní artritida). Tyto houby zvyšují a uvádějí do činnosti spoustu T- lymfocytů, makrofágů a také NK buněk. Právě NK buňky dokáží likvidovat buňky napadené viry nebo i nádorové buňky. Zároveň čínské houby dokáží podpořit imunitu a také působí protizánětlivě.

Právě v souvislosti s onkologickým onemocněním je třeba vědět, že medicinální houby jsou schopny zmírnit vedlejší příznaky náročné konvenční léčby a kromě toho umí vyvolat buněčnou sebevraždu buněk rakoviny (apoptóza). V tomto ohledu se využívá reishi, Coriolus, Cordyceps nebo Chaga.

Extrakt ze sibiřské čagy

Chaga (čaga) patří mezi právě ty houby, které dobře dokáží pečovat o imunitní systém. Extrakt ze sibiřské čagy má velmi silné antioxidační schopnosti. Tyto poklady přírody dokonce dostaly název „houby nesmrtelnosti”.

Kromě většího množství vitamínu B, obsahují také enzymy, minerály a flavonoidy. Velmi často se využívají pro své protizánětlivé působení, odstraňování toxinů z těla, ale také třeba pro zpomalení růstu rakovinných buněk. Čaga podporuje správnou činnost imunitního systému. Významná je hlavně díky betulinu, především pro jeho antibakteriální a antivirové účinky. Tmavé zbarvení je způsobeno pigmentem – melaninem. Prospěšný je především při radioterapii, kdy pomáhá zvládat léčbu rakoviny.

Už jste zkusili podpořit imunitu extraktem z čagy nebo jiné medicinální houby?