Chaga, houba, která dokáže zlepšit kondici a sportovní výkon

Chaga – houba z daleké drsné Sibiře svou silou působí nejen na obranyschopnost, ale dokáže také zlepšit kondici a podpořit sportovní výkon.

Chaga podporuje fyzickou kondici

Chagu, latinsky Inonotus obliquus nebo česky rezavce šikmého můžeme najít především v oblasti ruské Sibiře, kde parazituje hlavně na břízách. Chaga – houba, která má řadu pozitivních vlivů na lidský organismus, je častým předmětem zkoumání „západní” medicíny. Její vliv už totiž dříve ověřila staletí ruské lidové medicíny. Kromě toho, že v domovině se této houbě říká „houba nesmrtelnosti” a využívá se k přípravě odvarů na nádory, je také předmětem odborných výzkumů.

nadšená žena dobíhá do cíleZ významných vlastností, které potvrdily i klinické testy, se jedná nejen o protiinfekční, imunostimulační, ale také protirakovinné účinky. Čaga se může pochlubit více než 200 biologicky aktivních látek. Čaga je poměrně významnou zásobárnou vitamínů a minerálů, kromě toho jí nechybí především polysacharidy (hlavně betaglukany), dále polyfenoly, triterpeny, betulin a kyselinu betulinová.

Kromě pomoci v případě nemocí je tato medicinální houba schopna prospět organismu i u sportovců s ohledem na jejich výkonnost.
Na fyzické kondici je třeba pracovat, nevybuduje se sama od sebe, a navíc ji je třeba udržet. Měla by být vyrovnaná. Pokud je třeba podat velký sportovní výkon, je důležité umět hospodařit se zásobami síl. V tom může být nápomocná i síla přírody. Mezi zkoumané přírodní produkty patří právě i chaga – houba, která organismu mnoho dává a nic si nebere na oplátku.

Extrakt ze sibiřské čagy a fyzická odolnost

Konkrétně můžeme zmínit studii, ve které byla zkoumána fyzická odolnost myší. 64 myší bylo rozděleno do 4 skupin, které po 14 dnů dostávaly polysacharidy z Chagy o různých koncentracích a jedna skupina dostávala destilovanou vodu. Pak byly myši nuceny plavat. Zjistilo se, že extrakt ze sibiřské čagy způsobil větší obsah glykogenů v játrech a ve svalech, zatímco poklesla hladina kyseliny mléčné v krvi a hladina močoviny v séru.

Studie doložila, že extrakt ze sibiřské čagy oddaluje pocit únavy, zároveň posiluje výdrž a kromě toho je následná rekonvalescence po zátěži mnohem snazší. (Effect of Inonotus Obliquus Polysaccharides on physical fatigue in mice).

Glykogen je zásobní sacharid, který poskytuje okamžitý zdroj energie. Je to vlastně několik molekul glukózy, uložených ve svalech a v játrech. Během fyzické aktivity se glykogen štěpí a dochází k okamžitému uvolnění energie. To, že se dá glykogen využívat pomaleji, má velký význam především v těch chvílích, kdy je zapotřebí prodloužení trvání vytrvalosti. To má význam především u sportovců, proto může Chaga dobře posloužit v době, kdy potřebujete pořádnou dávku vytrvalosti.

Dokážete dobře při sportu hospodařit s výdrží a podpořit vytrvalost? Podělte se se zkušenostmi v diskuzi pod článkem.