Chaga v boji proti Alzheimerově nemoci

Chaga je známá především v souvislosti s rakovinou, houby si cení a hodně ji využívají především tradiční čínské a ruské medicíny. Západní medicína vlivy ověřuje různými studiemi. Kromě jiného vědci zkoumali ale také souvislost, kterou má chaga a alzheimer.

Alzheimerova nemoc

Alzheimerova nemoc je neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k omezení takzvaných kognitivních funkcí. S jejich pomocí člověk může jednat a reagovat určitým způsobem a také zvládat různé úkoly. Alzheimerova choroba většinou bývá příčinou demence a v důsledku této zrádné nemoci se není pacient schopen postarat sám o sebe. Tuto nemoc není možné vyléčit, ale dají se zmírnit její příznaky.

Houba Chaga

Houba Chaga (lat. Inonotus obliguus), lidově čaga, se proslavila vlivem na nádorová onemocnění. Sahá se pro ni ale také při nemocích trávicího ústrojí, u kardiovaskulárních chorob, při diabetu, zánětech a virových onemocněních. Tato parazitická houba čerpá své cenné látky z břízy. Především se jedná o betulin a další triterpeny. Nechybí ani polyfenoly, polysacharidy a také melanin.

Čaga a alzheimer

Čínští vědci loni uveřejnili studii, v rámci které zkoumali vliv této houby, konkrétně polysacharidů z čagy, na Alzheimerovu chorobu.

Získaný polysacharid měl molekulovou hmotnost 111,9 kDa. Nervové buňky HT22 vědci vystavili stresu a poškodili kyselinou L-glutamovou. K tomu také dochází v mozku u nemocných Alzheimerovou chorobou. Buňky, ke kterým byly předem na 3 hodiny přidány uvedené polysacharidy, vykazovaly vyšší životaschopnost buněk a brzdily řízenou buněčnou smrt (apoptózu) a také došlo k poklesu oxidačního stresu.

Vědci přišli na to, že buňky byly díky vystavení působení polysacharidů chráněny před apoptózou (Bcl-2). Poklesla činnost, která následně vede k apopotóze (Bax). Zároveň docházelo k činnosti enzymů (třeba heme oxygenáza, superoxiddismutáza), které přispívají k neutralizaci volných radikálů.

Vědci provedli také testy s transgenními myšmi s amyloidovým prekurzorovým proteinem / presenilinem 1 (APP/PS1). Je známo, že shlukování tohoto amyloidového prekkurzorového proteinu neboli APP se objevuje v mozku pacientů, kteří mají alzheimera. Vznikají amyloidové plaky. 8týdenní vystavení polysacharidům vedlo ke zlepšení patologického chování myší – v souvislosti s pamětí a poznáváním. Došlo k poklesu β-amyloidních peptidů. Zmenšil se oxidační stres, důležitá byla také signalizace Nrf2 a zprostředkovaná mitochondriální apoptóza.

Tato zjištění by mohla mít význam pro vliv na Alzheimerovu chorobu.

Zdroj
Česká alzheimerovská společnost, https://www.alzheimer.cz/
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013
Yanqiu Han, Shanji Nan, Jia Fan, Qiuhui Chen, Yizhi Zhang. Inonotus obliquus polysaccharides protect against Alzheimer’s disease by regulating Nrf2 signaling and exerting antioxidative and antiapoptotic effects. Int J Biol Macromol. 2019 Jun 15;131:769-778. Dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30878614/