Proč se čaze říká houba nesmrtelnosti?

smějcí se staří lidé

Chaga (čaga) nebo česky rezavec šikmý parazituje hlavně na břízách. Dá se najít ve východní Evropě, roste ale i v drsné přírodě ruské Sibiře, kde ze stromů čerpá sílu a živiny. Čaze říkají „houba nesmrtelnosti” nebo také „dar od boha“.


Sibiřská chaga je zásobárnou cenných látek. Patří mezi ně polysacharidy, především β-1,3-D glukan, fenolické sloučeniny jako polyfenoly, triterpeny jako je kyselina betulinová a betulin, inotodiol. Kromě melaninu obsahuje čaga i vitamíny skupiny B, dále D3, kyselinu listovou a stopo­vé prvky selen, zinek a nízké množství germánia.

skupinka veselých lidí se starší ženou vepředu

Právě chaga ze Sibiře je velmi kvalitnější vzhledem k houbám z ostatních regionů. Silný antioxidant vyniká vysokou koncentrací biologicky aktivních látek.

Za houbu nesmrtelnosti ji začali místní považovat pro zajímavý fakt, a to ten, že se její dlouhodobí konzumenti dožívali velmi vysokého věku. Podle zvyklostí z čagy obyvatelé Sibiře připravují čaj, který pravidelně popíjejí. Bylo zjištěno, že v tomto regionu trpí mnohem méně lidí žaludečními problémy a rakovinou.

Jak sibiřská čaga prospívá organismu?

Čaga pomáhá při boji s rakovinou

Sibiřská čaga se osvědčila nejen jako prevence, ale také při léčbě nádorových onemocnění. V tomto ohledu je důležitý silný imunitní systém. Chaga podporuje díky obsažené kyselině betulinové a fytosterolům také schopnost likvidovat rakovinné buňky pomocí apoptózy (buněčné smrti), přičemž zdravé buňky zůstávají v pořádku.

Protinádorová léčba v podobě radioterapie či chemoterapie je často provázena poškozením kostní dřeně a tím i útlumem krvetvorby. Důsledkem je pak nedostatek trombocytů a imunitních buněk. Protože chaga obnovuje imunitní systém, pomáhá také při protinádorové léčbě, kdy často dochází k útlumu krvetvorby. Čaga snižuje nežádoucí účinky chemoterapie a radioterapie a brání poškození jater.

Právě o působení chagy na nádory se lze dočíst už v historických dokumentech ze 16. století. S osobními zkušenostmi v užívání chagy při rakovinném bujení vypráví ve své knize Rakovina i nositel Nobelovy ceny, ruský spisovatel Alexandr Solženicyn. V Rusku byl výtažek z této houby pro boj s rakovinou schválen už v roce 1955.

Čaga usměrňuje imunitní systém

Čaga je dobrým zdrojem betaglukanů, polysacharidů, které prospívají imunitnímu systému. S jejich pomocí se tělo lépe přizpůsobuje různým nepříznivým podmínkám. Při nádorových onemocněních stimulují betaglukany buňky imunitního systému (makrofágy a NK buňky), které se postarají o likvidaci.

Působí antivirově a protizánětlivě

Vysoký obsah antioxidantů a schopnost regulovat imunitní systém zajišťují, že čaga pomáhá zvládat infekce a tedy i záněty v těle.
Chaga je také houbou, kterou využívá tradiční čínská medicína třeba k detoxikaci. Tím, že se antioxidanty starají o toxiny, pomáhají játrům s lepší funkčností. A dobrá funkce jater je pro tělo velmi důležitá.

Další funkcí antioxidantů je zpomalování stárnutí a péče o buňky před škodlivými volnými radikály.

Z toho je vidět, jak je čaga prospěšná. Tato houba nesmrtelnosti se dá sehnat v různých podobách. Když si pořídíte extrakt, je třeba, aby se jednalo o kvalitní certifikovaný produkt, který bude obsahovat dostatek cenných látek.

Znáte sibiřskou čagu? Už jste využili jejích prospěšných vlastností? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.