Různé formy rezavce šikmého – jak užívat Chagu

břízy na kraji jezera

Chaga nebo také česky rezavec šikmý je medicinální houba, která prospívá zdraví. Dřevokaznou houbu rostoucí hlavně na břízách ale také můžeme sehnat v různých podobách v obchodech. Poradíme, jak užívat chagu.


Čaga chrání a regeneruje orgány a kromě toho přispívá k harmonizaci imunitního systému. Zanedbatelným důvodem není ani zpomalení stárnutí.

Účinnost přípravků z čagy

Jak se traduje, spousta lidí z domoviny této medicinální houby se dožívala vysokého věku. Dokonce kolem neuvěřitelných 100 let. Na Sibiři a v severní oblasti Číny se z Chagy připravoval posilující čaj a místní obyvatelé ho denně popíjeli. Přitom prý bylo důležité, aby byl čerstvý.

medicinální houba Chaga a rostlinné tobolky na lžíci

Možnosti, jak užívat Chagu

Chaga jako prášek

Na trhu se dá rezavec šikmý sehnat v různých podobách. Jednou z nich je Chaga jako prášek, který se pro konzumaci rozmíchává s vodou.

Někdy se prášek z čagy prodává v sáčcích. I tady je užívání chagy jednoduché.
Sáček se vysype do hrníčku a zalije teplou vodou (měla by mít max. 70 °C). To ovšem není všechno. Podle chuti se dá přidat mléko, med nebo třeba citrón. Ale i bez toho nemá čaga houbovou chuť a využívá se i jako náhražka kávy. Může mít ale i odlišnou podobu, když ji přidáte třeba do nepečených dezertů. Samozřejmě se dá pít i ve studené nebo dokonce ledové podobě, když si ji připravíte jako ledový čaj.

Můžete si také připravit čaj, jehož součástí je i protizánětlivá Chaga. Užívání je pak stejné, jako tomu bylo a je v současné době na Sibiři.

Chaga v podobě kousků houby

Konzumovat se dají i kousky houby. Důkladně očištěnou čagu nasekáme najemno a vysušíme ji v pootevřené troubě (při 60 °C). Vychladlou ji pak ukládáme do sklenice a dobře zavíčkujeme. Po dobu konzumace se užívá zhruba množství na špičce lžičky a zapíjí se vlažnou vodou.

Tobolky s extraktem z Chagy

Nakonec je možné na trhu nakoupit i potravinový doplněk ve formě tobolek. Tyto kapsle obsahují extrakt, který má různou kvalitu. Když budete vybírat, je důležité sáhnout po certifikovaném produktu, který má prokazatelný obsah. Velmi kvalitní jsou rostlinné tobolky, které zahrnují 40 % polysacharidů a kromě toho také 4 % triterpenoidů. Dávejte také pozor na to, aby tablety neobsahovaly zbytečné přídavné a konzervační látky. V tomto případě se v prvním týdnu užívá jedna kapsle ráno, asi 20 minut před jídlem. V dalších týdnech pak jedna tobolka ráno asi 20 minut před jídlem a druhá kapsle odpoledne mezi jídly. Tyto tobolky se opět zapíjejí vlažnou nebo teplou tekutinou. Co se týká množství a způsobu konzumace, je potřeba se řídit doporučeními výrobce.

Pokud byste chtěli užívat Chagu na nějaký konkrétní zdravotní problém, je vhodné tuto konzumaci zkonzultovat s ošetřujícím lékařem.

Užíváte Chagu? V jaké podobě? Podělte se o zkušenosti v komentáři pod článkem.