Chaga představuje šanci na zmírnění potravinové alergie

dívka na louce

Pokud máte problémy s konzumací některé potraviny, případně její složky, může být příčinou potravinová alergie. Houba Chaga by se mohla stát řešením, jak se vypořádat s alergií.

Potravinová alergie

Alergie trápí téměř polovinu populace. Část tvoří právě ti s potravinovou alergií. Jedná se o obrannou reakci imunitního systému, který hlídá a reaguje na podezřelé organismy (často bílkovinné povahy). Potravinová alergie se většinou objevuje už v prvním roce života. Vzniknout může ale třeba i v dospělosti, pak ovšem bývá hodně nebezpečná. Při alergii začíná imunitní systém reagovat na antigeny nepřiměřeně silným způsobem, který pak sliznici vlastně škodí. Při velmi silných reakcích může dojít i k anafylaktickému šoku, což je velké riziko pro život.

Potravinová alergie a její léčba

Potravinová alergie se většinou řeší tím, že se eliminují ty suroviny nebo potraviny, které ji způsobují. Občas je to ale velmi komplikované. Využívá se také farmakoterapie.

Houba Chaga a alergie

Houba Chaga má svůj původ hlavně na Sibiři, kde si jí velmi váží a využívají v rámci tradiční medicíny. Její věhlas se projevil především ohledně působení na rakovinu. V Rusku slouží jako lék. V „západní” medicíně se prozatím zkoumá vliv této zajímavé parazitující houby. Vědci se zabývají možností využití jednotlivých složek na zdraví. Dosavadní studie ukazují, že Chaga je schopna působit na imunitní systém – likvidovat rakovinné buňky, infekční patogeny, ale také třeba neutralizovat volné radikály.

houba chaga a hrnek čaje z chagyChaga a potravinová alergie předmětem studie

Co se týká samotné alergie, byl testován 70% etanolový extrakt z Chagy. Vědci ho rozdělili na dichlormetanovou frakci a vodnou frakci a použili je na myši, kterým byla předem vyvolána alergie (kuřecím ovalbuminem – součást vaječného bílku). Organismus myší reagoval tvorbou protilátek, vznikl alergický zánět.
Když nemocné myši dostaly extrakt, frakce, tak se zmírnily projevy alergie – jako je zvracení, průjem, svědění. Došlo ke stabilizaci žírných buněk a potlačení aktivity lymfocytů Th2 a Th17. Kromě toho poklesla produkce antiovalbuminu IgE v tenkém střevu. Z výše uvedeného vyplývá, že nejdůležitější byla buněčná funkce lipofilních sloučenin. Kromě toho triterpenoid inotodiol měl významnou roli při stabilizaci žírných buněk.

Vědci se domnívají, že by se Chaga mohla stát jednou z možností, jak si poradit s potravinovou alergií.

Zdroj:
1) https://www.wikiskripta.eu/w/Potravinov%C3%A1_alergie
2) Nguyen Thi Minh Nguyet, Maria Lomunova, Vinh Le Ba, Ji Sun Lee. The mast cell stabilizing activity of Chaga mushroom critical for its therapeutic effect on food allergy is derived from inotodiol. Int Immunopharmacol. 2017 Nov 23;54:286-295. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/321335985_The_mast_cell_stabilizing_activity_of_Chaga_mushroom_critical_for_its_therapeutic_effect_on_food_allergy_is_derived_from_inotodiol