Chaga pro detox organismu

přírodní pomocníci zobrazení ve tvaru srdce

Detoxikace je pro organismus nutností, protože zbavuje tělo škodlivých toxinů. A právě houba Chaga pomáhá podpořit detox.

Oxidační stres a detoxikace

Reaktivní formy kyslíku škodí DNA, ale také makromolekulám (včetně bílkovin a lipidů). Jedná se o nesmírně škodlivé procesy – především vzhledem k buněčným složkám. Často se hovoří o tom, že právě stárnutí je hlavní měrou důsledkem oxidačního stresu. Aby buňky byly chráněny proto reaktivním molekulám, vznikají v těle enzymy, které tyto molekuly neutralizují. Významné antioxidační a detoxikační enzymy představuje především kataláza, superoxid dismutáza, glutathion-s-transferáza, glutathion peroxidáza.

Detoxikace se stále často zmiňuje a podtrhuje se její význam. K tomuto procesu dochází v těle automaticky. Odstraňují se z něj škodlivé látky, které čerpáme často bez vlastního přičinění. Ať už to jsou určité složky ze vzduchu, ale i těžké kovy ze stravy a podobně. Tato znečištění stále rostou a náš organismus je vystaven obrovskému tlaku. Proto stoupá i počet nemocí, se kterými se orgány (především játra, pokožka) a sliznice nejsou schopny vypořádat. Může se jednat třeba o rakovinu, Alzheimerovu chorobu a další závažná onemocnění. Zdravý organismus se může se všemi nástrahami schopen vypořádat snáz, pro ten oslabený neškodí trocha podpory.

A právě tady se mohou uplatnit třeba houby, které přispívají k detoxikaci. Vědcům se podařilo už mnohokrát zjistit, že určité houby chrání játra a zároveň podporují tvorbu enzymů, důležitých pro detoxikaci a antioxidaci. Přesto je třeba další výzkum, aby bylo jasné, jak jednotlivé bioaktivní složky fungují, také s ohledem na případné vedlejší účinky.

nakrájená houba chaga a sklenice s čajem z chagy

Chaga podporuje detox

Vedle oblíbené houby Reishi, je další z prospěšných hub v tomto ohledu i rezavec šikmý, známý celosvětově jako Chaga (čaga). Tento choroš parazituje na bříze a využívá jejích složek. Může se jednat například o kyselinu betulinovou, ze které houba vytváří betulin. Obdobně jako tyto složky působí i lupeol, který pomáhá s antioxidačními aktivitami této houby. Právě o této látce se hodně diskutuje s ohledem na případné využití u nemocí, které vznikly působením volných radikálů. Podle japonských studií by měly nejvyšší antioxidační činností vynikat – mezi zkoumanými houbami – právě extrakty z Chagy.

Zdroj:

V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013
Cui Y, Kim DS, Park KC. Antioxidant effect of Inonotus obliquus. J Ethnopharmacol. 2005 Jan 4;96(1-2):79-85. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15588653