Jak může přispět Chaga proti únavě

Únava představuje problém pro řadu lidí. Vyrovnávají se s ní různým způsobem. Jednou z možností je využít houbu Chaga, která pomáhá proti únavě. Co o tomto spojení říkají vědecké výzkumy?

Projev únavy představuje stav, při kterém můžeme určitou činnost, ať už fyzickou nebo psychickou, provádět pouze s vynaložením vyššího úsilí. Z psychického hlediska únavu doprovází horší vnímání a reakce, ale také třeba se objevují změny nálad. Již zmíněné dělení na psychickou a fyzickou únavu je ve skutečnosti velmi propojené. Psychické únavě někdy pomůže provádění fyzické námahy, zároveň ale při fyzické únavě se také často přidává ta psychická. Únava může být akutní, ale také chronická, která už souvisí s některými zdravotními komplikacemi. Projevy únavy každá osoba vnímá jiným způsobem. Při velké únavě dochází k vyčerpanosti. Když únavě nebudeme věnovat pozornost, může dojít k chybám, které mají za následek i třeba zranění, někdy až dokonce smrt.

Houba Chaga proti únavě

Netradiční houba Chaga (lat. Inonotus obliquus) je známá především jako houba, která pomáhá s rakovinou. Její vliv je ale širší. Tato parazitující houba většinou napadá břízy, ze kterých čerpá některé cenné látky, především kyselinu betulinovou. Obsahuje silné antioxidanty (polyfenoly, flavonoidy), vitamíny skupiny B, vitamín D3 a K1, dále triterpeny a důležité jsou i polysacharidy (především betaglukany). Chagu využívá tradiční ruská a sibiřská medicína. Hlavně na již zmíněnou rakovinu.

(1)

Testování už dříve ukázalo prospěšnost ohledně možnosti oddálit fyzickou únavu a zlepšit rekonvalescenci v důsledku zátěže, kde hlavní roli hrály polysacharidy z Chagy. (2)

V rámci studie, uveřejněné v letošním roce byly zkoumány polysacharidové frakce na fyzickou a psychickou únavu. Myši dostaly PIO-1 (manóza, glukóza, galaktóza, xylóza a arabinóza) v dávce 50 mg/kg a byly podrobeny nucenému plavání. Zvířata byla schopna déle plavat a lézt a snížila se doba jejich nepohyblivosti. Laboratorní testy ukázaly nižší tvorbu kyseliny mléčné a tedy menší poškození buněk. Poklesla také tvorba močoviny v krvi a mléčné dehydrogenázy. Studie ukázala potenciál tohoto polysacharidu odložit fyzickou únavu a současně i potenciál ke zmenšení duševní únavy. (3)

Zdroj:
1) Wikipedia
2) Yue Z, Xiuhong Z, Shuyan Y, Zhonghua Z. Effect of Inonotus Obliquus Polysaccharides on physical fatigue in mice. J Tradit Chin Med. 2015 Aug;35(4):468-72.https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0254627215301266
3) Zhang CJ, Guo JY, Cheng H, Lin LI, Liu Y, Shi Y, Xu J, Yu HT. Spatial structure and anti-fatigue of polysaccharide from Inonotus obliquus. Int. J. Biol. Macromol. 2020 Feb 15. Dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32068062/