Antioxidanty jsou zásadní pro naše zdraví
Pro dlouhý a zdravý život je důležité konzumovat dostatečné množství antioxidantů. Běžná starva často takový přísun nedokáže zajistit. Chaga je na antioxidanty velmi bohatá – z medicinálních hub dokonce obsahuje největší množství antioxidantů. Se stárnutím organismu klesá počet zdravých buněk v našem těle a antioxidanty potřebujeme na jejich obnovu.
Co jsou to Antioxidanty
Antioxidanty jsou molekuly, které zpomalují nebo zabraňují oxidaci jiných molekul v těle. Tím bojují za naše zdraví.
Když chcete pochopit funkci antioxidantů všimněmte si, jak zhnědne vykrojená část jablka, pokud je vystavena působení vzduchu. To je oxidační poškození. Pokud vložíte vykrojenou část jablka do citronové šťávy, tak se toto hnědnutí zpomalí. Je to díky antioxidačnímu působení vitaminu C obsaženém v citronové šťávě. Podobný způsobem chaga dokáže chránit buňky lidského organismu před poškozením volnými radikály.
ORAC – nejsilnější antioxidant
ORAC je vědecká metoda pomocí níž lze měřit antioxidační působení určitých potravin. ORAC test dokáže zjistit jakým způsobem určitá potravina dokaže pohlcovat 5 hlavních kyslíkových radikálů v lidském organizmu. Čím vyšší hodnota ORAC tím je potravina lepší ve svém antioxidačním působení v lidském těle.
Čistota sibiřské divočiny a extrémní chlad zdejších zim dělá ze sibiřské čagy velmi silný antioxidant. Čaga ze Sibiře je nesrovnatelně kvalitnější než z jiných oblastí ve světě. Čaga má vlastnosti, které závisejí na místě sběru, době sklizně, stáří, koncentraci prvků v půdě a samozřejmě konečném zpracování – extračním postupu. V čím drsnějších klimatických podmínkách vyrostla, tím silnější má účinek. Zdejší klimatické oblasti vytvářejí podmínky pro vznik přirozených adaptogenů, které pomáhají bojovat se stresem.
Chaga vystavená podmínkám sibiřské divočiny – extrémní chlad v zimě – je doslova nabitá antioxidanty. Vlastnosti houby chaga závisejí na místě sběru, době sklizně, stáří, koncentraci prvků v půdě a samozřejmě konečném zpracování. Čím drsnější jsou podmínky ve kterých vyrostla tím účinější je její působení na lidské tělo. Nejúčinnější je čaga z oblastí, kde v zimě klesá rtuť teploměru pod -45 stupňů C a kde jsou extrémní výkyvy teplot. Místní obyvatelstvo sbírá čagu od nepaměti. Chaga se sbírá od července do listopadu a pro získání 10 kg čagy je třeba prozkoumat okolo 1500 stromů břízy v místních nepropustných lesích. Chag roste ve výšce 2,5 až 7,5 metrů, což činí sběr velmi náročným. Sběr musí být šetrný a hospodárný, aby nebyla narušována energie lesa nadměrnou sklizní divoké čagy.