Lupénka je autoimunitní onemocnění s typickými vyvýšenými oblastmi se začervenalou až naffialovělou kůží. Komplikovaně se léčí a stále se hledají nové přístupy, jak napomoci řešení tohoto nepříjemného a často i bolestivého onemocnění. Zkoumána byla i Chaga.
Co je lupénka
Onemocnění psoriáza, česky také lupénka (latinsky psoriasis vulgaris) patří mezi poměrně častá
kožní neinfekční onemocnění. Projevuje se především na kůži, ale zasáhnout může i nehty, případně klouby. Lupénka může být dědičná. Kromě toho má na rozvoj onemocnění nejspíše vliv i
imunitní systém, konkrétně imunitní buňky (T-lymfocyty) se dostávají do nejspodnější vrstvy kůže. Tam uvádějí do chodu uvolňování cytokinů, což jsou zánětlivé látky, a tím vzniká chronický zánět. V kůži se pak vytváří nadměrné množství nových kožních buněk a olupují se. Jedná se o suché červené svědivé šupinaté skvrny.
Změny kůže se objevují nejdříve mezi 10.-25. rokem, případně mezi 35.-60. rokem. Lupénka se může
objevovat i opakovaně. Vliv na její výskyt mají také okolní vlivy, jako je alkohol, kouření, ale také například stres, infekce, dokonce i některé léky. Neléčená psoriáza může vést k dalším zdravotním komplikacím, jako je psoriatická artritida.
Co se týká léčby, u drobnějších forem se používá lokální léčba pomocí mastí, gelů a podobně. V úvahu přicházejí kortikosteroidy, retinoidy, kalcitriol a další přípravky. Některé ale mohou mít vedlejší vliv (poruchy spánku, zvýšená chuť k jídlu a podobně).
Chaga a lupénka
V literatuře se zmiňují především ruské výzkumy
vlivu houby Chaga na psoriázu. Provedena byla například ruská studie na 50 pacientech s tímto autoimunitním onemocněním. Studie uvádí, že se zlepšení projevilo většinou po devíti až dvanácti týdnech konzumace
Chagy. Výsledky hovoří o vymizení onemocnění v 76 % pacientů a k výraznému zlepšení došlo u dalších 16 % případů.
Houba Chaga se už v jiných studiích ukázala jako zajímavý prostředek k
posílení imunity. Jedná se o
antioxidant, který přispívá k likvidaci nadměrného množství volných radikálů. Tím dochází k omezení zhoršování ohnisek. Pokožka se pak lépe hojí a vypadá mladistvěji. Psoriáza má také nejspíš spojitost s různými poruchami trávení, jako je Crohnova choroba, ulcerózní kolitida. Chaga vykazuje vliv také na trávicí ústrojí. Tady může být přímá souvislost. Podobně je tomu u antibakteriálních a antivirových schopností (především díky
triterpenoidům) této netradiční houby.
Chaga je cenná na složky bohatá na inotodiol, kyselinu betulinovou, které právě patří mezi tritepeny. Důležité jsou také beta-glukany, které mají protizánětlivý a antioxidační efekt. Všechny tyto složky mírní zánět, Chaga může také působit jako prevence lupénky a zároveň pečuje o trávicí trakt.
Zdroj:
Wikipedie
Martin Powell. Medicinal Mushrooms – A Clinical Guide, Pub. Mycology Press 2014
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013