Chaga a Parkinsonova choroba: Pomůže houba pacientům zkvalitnit život?

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je degenerativní neurologické onemocnění, které postihuje motorický systém. Parkinsonova nemoc se nedá zcela vyléčit, ale léčba může pomoci zlepšit její nepříjemné příznaky. Studie naznačují, že medicinální houba chaga by v tomto ohledu mohla hrát významnou roli.

Parkinsonova choroba – příznaky, projevy a léčba

Parkinsonova choroba je nemoc pojmenovaná podle britského lékaře Jamese Parkinsona. Jedná se o degenerativní onemocnění nervové soustavy. U pacientů s Parkinsonovou chorobou dochází k úbytku nervových buněk v mozku. V konečném důsledku mají tito lidé potíže s koordinací pohybu.

Mezi nejčastější příznaky Parkinsonovy choroby patří třes končetin, nemoc se může projevit také problémy s výslovností, mimikou, zhoršenou rovnováhou či svalovou ztuhlostí. Kvůli zhoršené kvalitě života nemoc nezřídka doprovázejí také psychické problémy, jako například úzkosti nebo deprese. V konečné fázi pacienti trpí demencí.

Přesná příčina Parkinsonovy choroby není známa. Předpokládá se však, že ji způsobuje kombinace genetických a environmentálních faktorů. Parkinsonova nemoc postihuje 1 % lidí starších 60 let a je častější právě tehdy, když lidé stárnou. Ačkoli neexistuje žádný známý lék na Parkinsonovu chorobu, léky a další alternativní léčby mohou často významně zmírnit její příznaky.

Houba chaga a Parkinsonova nemoc

Houba chaga se používá jako doplňková alternativní léčba Parkinsonovy choroby. Parkinsonova choroba má totiž silnou souvislost se systémovým zánětem. Zánět v nervovém systému, který pacienty postihuje, urychluje degeneraci buněk produkujících dopamin.

Houby chaga jsou bohatým zdrojem antioxidantů a protizánětlivých sloučenin. Tyto sloučeniny mohou pomoci chránit nervový systém před poškozením a zlepšit příznaky Parkinsonovy nemoci. Chaga také obsahuje sloučeniny, které mohou pomoci posílit imunitní systém, což opět pomáhá tělu bojovat proti infekcím a zlepšit celkové zdraví.

Parkinsonova choroba, chaga a studie

Potenciálem houby chaga při léčbě pacientů s Parkinsonovou chorobou se zabývalo několik studií, například studie z Japonska z roku 2014. Vědci tehdy z houby izolovali sloučeninu obsahující látku katechol, která vykazuje antioxidační a protizánětlivé účinky. Oxidační stres se podílí na patogenezi různých neurodegenerativních onemocnění včetně Parkinsonovy choroby. Z výsledků studie proto vyplynulo, že díky zmíněné sloučenině může chaga pomoci chránit organismus před projevy Parkinsonovy choroby.

Pozoruhodné protizánětlivé vlastnosti houby chaga popisuje také jihokorejská studie z roku 2005. Vědci v rámci ní aplikovali alkoholový extrakt z houby chaga laboratorním potkanům se silnými otoky tlapek. Po aplikaci se otoky snížily a zmírnila se také bolest. Extrakt působil protizánětlivě.

Za zmínku stojí také další studie z roku 2019, kde autoři uvedli, že houba zmírňuje zánět vyvolaný histaminem. Jedná se o jedno z nejúčinnějších zánětlivých činidel, které se uvolňuje z žírných buněk (tedy z buněk imunitního systému, které se nacházejí v pojivových tkáních v celém těle). Výsledky ukázaly, že extrakty z houby chaga významně inhibovaly histaminem indukovanou produkci silných prozánětlivých proteinových molekul, což opět ukazuje na silný potenciál při léčbě zánětu.

Většina studií zkoumajících potenciál hub chaga při léčbě příznaků Parkinsonovy choroby se zabývala účinky při dlouhodobé konzumaci. Chaga je totiž nejúčinnější po konzumaci po dobu několika týdnů. Účinky Chagy se kumulují po delší dobu a mnoho lidí pociťuje určité výhody během prvních čtyř týdnů užívání. Chcete-li využít plný potenciál chagy, měli byste ji proto pravidelně užívat asi měsíc nebo i déle.

Zdroje:
https://worldmushroomsociety.com/chaga-mushroom-as-an-adjunct-treatment-to-parkinsons-disease/
https://nemoci.vitalion.cz/parkinsonova-choroba/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23959789/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15905055/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6706056/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *