Možná jste se dočetli, že sibiřská chaga se po mnoho let používá v rámci přírodní léčby různých onemocnění včetně rakoviny. Houbu, které se nejlépe daří na kmenech břízy, si však můžete dopřávat i preventivně, pokud žádnou nemocí netrpíte. Důvodem jsou antioxidanty, kterých obsahuje ze všech medicinálních hub největší množství.
Připomíná spálené dřevo nebo prapodivnou bouli hyzdící bílé kmeny bříz. Nevzhledná houba je však potravinou s největší koncentrací antioxidantů na planetě. Obsahuje jich dokonce mnohonásobně více než superpotravina açaí, borůvky nebo granátové jablko.
Antioxidant jako klíčový faktor pro zdravé tělo
Antioxidanty chrání organismus před tzv. volnými radikály. Volné radikály se v těle přirozeně vyskytují při onemocněních, metabolických procesech a jejich množství stoupá spolu s věkem. Koncentrace volných radikálů se ale zvyšuje i vlivem vnějších faktorů, jako je znečištěné prostředí, kouření, konzumace alkoholu, nevhodný životní styl či nadměrné sluneční záření. Vlivem volných radikálů dochází k poškození buněk nebo dokonce celých struktur DNA. V těle vzniká oxidační stres, který se projevuje například vznikem různých onemocnění, zánětů, nádorů nebo poruch imunity.
S nadmírou volných radikálů organismus bojuje pomocí antioxidantů, které je neutralizují a kompenzují jejich škodlivé účinky. Lidské tělo má schopnost antioxidanty produkovat, ale jen v omezeném množství. Je proto důležité doplňovat je do organismu vhodnou stravou. Mezi potraviny bohaté na antioxidanty patří třeba lesní plody, brokolice, některé bylinky a koření (např. kurkuma), celozrnné výrobky, ale i kvalitní káva, čaj a kakaové boby.
Antioxidační působení určitých potravin v těle se měří podle vědecké metody ORAC. Čím vyšší hodnotu ORAC daná potravina získá, tím lépe v lidském organismu pohlcuje volné radikály. Extrakt z medicinální houby chaga má hodnoty ORAC nejvyšší, na druhém místě je zmíněné açaí.
Chaga jako zdroj antioxidantů
Chaga se v lidovém léčitelství po staletí využívala pro posílení imunity, proti zánětům a onemocněním trávicího ústrojí. V oblastech severní Asie a severní Evropy si lidé pravidelně dopřávali odvar z této houby, a údajně se díky tomu dožívali velmi požehnaného věku. Moderní vědecká zkoumání dokázala, že významné účinky na lidské zdraví má chaga díky obsahu protizánětlivých terpenů, imunomodulačních polysacharidů, a právě velkému množství antioxidantů.
Medicinální houba chaga je obzvláště bohatá na antioxidant známý jako superoxiddismutáza (SOD). SOD je velmi prospěšná pro pokožku, zabraňuje vzniku vrásek a stařeckých skvrn. Kromě toho hraje obrovskou roli při minimalizaci rakovinných buněk v celém těle, pomáhá při autoimunitních onemocněních a při nemocech trávicího ústrojí (např. při Crohnově nemoci nebo při syndromu dráždivého tračníku). Nejsilnějším antioxidantem je divoká chaga rostoucí v drsných klimatických podmínkách Sibiře. Čistota tamější přírody a chladné podnebí, kdy v zimě teploty klesají pod 40 °C, propůjčují houbě unikátní vlastnosti, a i díky tomu je přímo nabitá množstvím antioxidantů.
Zdroje:
https://chichaga.com/the-anti-oxidants-properties-of-the-king-of-mushrooms/
https://foragerskingdom.com/blogs/mushroom-benefits/chaga-the-worlds-most-antioxidant-rich-superfood
https://www.celostnimedicina.cz/co-jsou-antioxidanty-proc-je-potrebujeme-a-z-ceho-je-ziskame.htm