Chaga jako složka v kosmetice – jak prospívá pleti

Chaga ( Inonotus obliquus) je tradičním prostředkem pro zdraví. Houba se využívá již stovky let a objevuje se v různých formách potravinových doplňků. Jak využit houbu Chaga v kosmetice?

Chaga nabízí řadu různých prospěšných vlastností, které se promítají do vlivu na kůži. Tyto schopnosti má díky obsaženým látkám, mezi které patří především betaglukany, triterpenoidy, superoxiddismutáza, kataláza. Rezavec šikmý, jak se houba jmenuje česky, se využívá také při kožních potížích, jako je ekzém. Kromě péče o pleť se tato parazitická houba aplikuje na podporu při rakovině, pro podporu imunitního systému, pro zlepšení trávení, zvýšení vitality, omezení stresu, pro nárůst energie.

Antioxidanční vliv

Chaga je dobrým zdrojem antioxidačních enzymů, které přispívají k tomu, aby pokožka byla hydratovaná a vyživovaná. Antioxidační potenciál je pro pokožku velmi důležitý. Přispívá k péči o stav pokožky, na kterou má vliv stres, životní prostředí, stárnutí. Antioxidanty z parazitické houby přispívají k omezení oxidačního stresu, a tak brání tvorbě vrásek, akné a podobně. Tato schopnost je umožněna právě díky melaninu, polyfenolech, superoxiddismutáze a kataláze. Poslední dva uvedené jsou vlastně enzymy, které se projevují jako silné antioxidanty.

Studie z roku 2009 zkoumala tyto složky vzhledem k oxidačnímu stresu. Projevil se nárůst polyfenolů, katalázy, superoxiddismutázy vlivem stresu, což je možno považovat ochranu před reaktivními formami kyslíku. Ty totiž mohou v těle působit destruktivně a zánětlivě.

Ochrana před sluncem

Stárnutí působí na stav pleti a UV záření přispívá k tvorbě tmavých slunečních skvrn, může také docházet ke vzniku rakoviny kůže. Chaga obsahuje melanin, který chrání před UV zářením a jeví se tak jako doplněk v péči o pleť.

Vliv na pigmentaci

Studie z roku 2014 řešila možnost redukce pigmentu látkami z houby Chaga. Melanin je složka, která dodává pleti barvu. Vlivem slunečního záření se tvoří jeho větší množství. Enzym tyrosináza je enzym podporuje tvorbu melaninu. Při testování na laboratorních buňkách se ukázalo, že triterpenoid betulin a fenolická kyselina trametenolová poklesem aktivity tyrosinázy snižují tvorbu pigmentu. Inotodiol a lanosterol zase tyrosinázu povzbuzují k produkci pigmentu. Omezení tvorby vyrovnává barvu pleti při výskytu tmavších skvrn. Aktivace pigmentu se zase hodí při ztrátě pigmentu.

Vliv na akné

Pokožka potřebuje být čistá, hydratovaná a dobře vyživená. Hydratace je přitom velmi důležitým faktorem, který má vliv i na tvorbu akné. Díky enzymům z houby Chaga dochází k minimalizaci hromadění nečistot a ucpávání pórů. To jinak právě může vést ke vzniku akné a ke stárnutí. Díky těmto enzymům je ale pokožka hydratovanější a vypadá mnohem lépe.

Čaga mast, různé extrakty, ale také čaga v prášku představují různé možnosti, jak tuto houbu využít třeba právě pro stav pleti.

Zdroj:
Wikipedia.org
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013

Zheng W, Zhao Y, Zhang M a kol. Oxidative stress response of Inonotus obliquus induced by hydrogen peroxide. Med Mycol. 2009; 47 (8): 814-823; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19184774/
Yan ZF, Yang Y, Tian FH a kol. Inhibitory and Acceleratory Effects of Inonotus obliquus on Tyrosinase Activity and Melanin Formation in B16 Melanoma Cells. Evid Based Complement Alternat Med. 2014; 2014: 259836; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25197307/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *