Vliv Chagy na lymfatický systém

Lymfatický systém je důmyslný systém s poměrně významnými funkcemi. Pomoci s jeho pročišťováním může i houba čaga.

Složení lymfatického systému

Lymfatický systém je významný složitý mízně-cévní systém, složený z lymfatických cév, lymfatických orgánů a tkání. V lymfatických cévách protéká lymfa (míza), což je bezbarvá až nažloutlá tekutina, která se od krevní plazmy liší nižší koncentrací bílkovin v míze. Když lymfa projde lymfatickými orgány, což je brzlík (thymus), lymfatické uzliny a slezina (lien), obsahuje imunitní buňky (především lymfocyty). Lymfatické uzliny jsou jakési filtry na některých místech lymfatických cév. Mají za úkol zastavit v lymfě mikroorganismy a další cizí částice. Někdy se špatně označují jako lymfatické žlázy. Lymfatické uzliny mají různou velikost a najdeme je na krku, v tříslech, podpaží, za uchem, na nohou, na rukou (více je možné vyčíst z obrázku). Obsahují i makrofágy, což jsou buňky se schopností likvidovat nejen cizorodé bakterie, ale i další částice, které se dostanou do organismu. V lymfatické tkáni vznikají protilátky a ukrývají se v ní T a B lymfocyty (druh bílých krvinek). Ty mají za úkol chránit organismus před infekcí. Uzliny jsou tedy velmi důležitou bariérou. Pokud se něco děje, uzliny zduří, může se v nich nacházet zánět.

Lymfatický systém lze rozdělit na centrální lymfatické orgány a tkáně, kam patří již zmiňovaný brzlík a také kostní dřeň, k sekundárním lymfatickým orgánům přiřazujeme slezinu a mízní uzliny a také specializované části sliznice a podsliznice.

znázornění složení lymfatického systému

Lymfatický systém má v rámci organismu tři důležité funkce. Protože je součástí imunitního systému, díky tvorbě, zrání a specializaci lymfocytů má významný podíl na obraně organismu. V podobě lymfy odvádí nadbytečný tkáňový mok z tkání a také pomáhá přenosu lipidů z gastrointestinálního traktu do těla.
[1, 2]

Chaga a lymfatický systém

Protože je lymfatický systém častou trasou metastáz nádorových buněk, je právě medicinální houba čaga pomocníkem při jejich likvidaci. Tím, že přispívá k odchytávání cizích částic, slouží k podpoře lymfatického oběhu. Čaga se podílí na zvyšování počtu lymfocytů a pomáhá při poruchách lymfatického systému. Zvyšuje tak odolnost imunitního systému. Významnou službu tu vykonávají především betaglukany a kyselina betulinová.

Při jedné ze studií bylo zjištěno, že hlavní složka polysacharidů z Chagy – beta-glukany, je přijímána střevními makrofágy, které je přivádějí do lymfatických uzlin, sleziny a kostní dřeně, kde mohou provádět svou obrannou činnost. [3]

Činnost účinných látek z Chagy je pro lymfatický systém významná. Zkusili jste už podpořit lymfu pomocí této houby? Podělte se o zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Zdroj:
1) https://fblt.cz/skripta/v-krev-a-organy-imunitniho-systemu/6-thymus-mizni-uzliny-a-difuzni-imunitni-system/
2) https://www.wikiskripta.eu/w/Obecn%C3%A1_anatomie_m%C3%ADzn%C3%ADho_syst%C3%A9mu
3) Dong Pil Won, Jong Seok Lee, Duck Soo Kwon, Keun Eok Lee, Won Cheol Shin, Eock Kee Hong. Immunostimulating Activity by Polysaccharides Isolated from Fruiting Body of Inonotus obliquus. Mol Cells. 2011 Feb 28; 31(2): 165–173. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3932689/