Chaga proti infekčním onemocněním bojuje silným arzenálem

Chaga si získala pověst především jako pomocník při onemocnění rakovinou. Čaga ale také může prospět svým vlivem v případě infekce. O které se jedná a jak tato houba pomáhá?

Čaga (lat. Inonotus obliquus), česky rezavec šikmý je využíván pro protinádorové působení. V rámci lidové ruské medicíny se také čaj z houby podává pro antioxidační aktivity a jako tonikum na posílení organismu. Ruské i severoevropské léčitelství volí Chagu také při zánětech žaludku a nevolnostech.
A jak je to s infekčními chorobami? Infekční onemocnění patří mezi poměrně časté zdravotní komplikace. Některé imunitní systém zvládá snáze, v případě jiných potřebuje organismus podpořit.

Čaga a infekční onemocnění

Zkoumán byl také antimikrobiální vliv, kam patří látky, které likvidují nebo zpomalují růst hub, bakterií a právě i virů. Vědci zjistili, že schopnosti účinných látek v této parazitující houbě jsou poměrně široké. Chaga si dokáže poradit s několika různými typy virů. Některé z nich přitom dokáží působit na organismus poměrně devastujícím způsobem.
(1, 2)

Jedním ze zajímavých zjištění byl vliv na vir lidské imunodeficience, který známe pod názvem HIV. Látky na bázi ligninu, které se objevovaly v této houbě, snižovaly aktivitu HIV-1 proteázy. Tento enzym je důležitý pro další množení viru. Tím čaga omezuje cyklus HIV a jeho životnost. (2)

Vědec Kahlos vedl koncem 20. století předběžné testování, při kterém se využila vnější kůra skleroncia a bylo zjištěno silné protivirové působení proti dvěma kmenům viru lidské chřipky (A a B). Za protivirový vliv byl zodpovědný triterpenoid betulin, známý svými protizánětlivými, hojivými vlastnostmi, spolu s tišením bolesti. Na vlivu se podílel také další triterpenoid lupeol a mykosteroly. (3)

Při jiném zkoumání vykazoval vodní extrakt z čagy v testech antivirotickou aktivitu na modelu buněčných kultur nakažených virem hepatitidy C. Extrakt zcela chránil buňky před viry. Působení se projevilo po použití 24 hodin před infekcí a také při podání současně s buněčnou infekcí. (4)

Jak je vidět, tak čaga se uplatní na infekce. Obsažené látky si dokáží poradit s obyčejnějšími, ale i komplikovanějšími virovými náložemi. Už jste vyzkoušeli čagu jako pomocníka při virových onemocněních? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Zdroj
1) Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013
2) Arthur Haines. Review of Medicinal Uses of Chaga (Inonotus obliquus). Dostupné z https://pdfs.semanticscholar.org/0619/d629084fd750f8d2139e0c0aa9fc00e50f67.pdf
3) Kahlos, K. 1996. Preliminary test of antiviral activity of two Inonotus obliquus strains. Fitoterapia 67:
344–347.
4) Antiviral Activity of Inonotus Obliquus Fungus Extract towards Infection Caused by Hepatitis C Virus in Cell Cultures. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/223990776_Antiviral_Activity_of_Inonotus_Obliquus_Fungus_Extract_towards_Infection_Caused_by_Hepatitis_C_Virus_in_Cell_Cultures