Chaga houby byly používány po staletí na Sibiři a dalších částech Asie jako lék na posílení imunity a zlepšení celkového zdraví. Přes svůj nehezký vzhled, chaga  získává popularitu v západním světě pro jeho potenciální zdravotní výhody. Užívání této zvláštní houby však může být spojena s určitými riziky.

Tento článek zkoumá použití, přínosy a potenciální vedlejší účinky chaga hub.

Základní popis houby chaga

Chaga houba (Inonotus obliquus) je druh houby, která roste hlavně na kůře břízy v chladném podnebí, jako je severní Evropa, Sibiř, Rusko, Korea, Severní Kanada a Aljaška.
Chaga vypadá podobně jako shluk spáleného uhlí o velikosti od 10 do 38 centimetrů. Vnitřek však odhaluje měkké jádro s oranžovou barvou. Po staletí byla chaga používána jako tradiční medicína v Rusku a dalších zemích severní Evropy, především k posílení imunity a celkového zdraví. Používá se také k léčbě cukrovky, některých rakovin a srdečních onemocnění. Tradičně, chaga byla strouhaná do jemného prášku a vařila jako bylinný čaj. V současné době je k dispozici nejen jako čaj, ale také jako prášek nebo extrakt.

Shrnutí: Chaga houba je houba, která roste především na březových stromech v chladném podnebí. Má vzhled podobný jako spálené dřevěné uhlí. Po staletí se užívla v tradiční medicíně.

odkazy na studie:
https://link.springer.com/article/10.1007/s11094-006-0194-4
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15588653

Potenciální zdravotní přínosy

Ačkoli výzkum pokračuje, některé vědecké studie naznačují, že extrakt z chaga může poskytovat určité zdravotní výhody.

Zvyšuje imunitní systém a bojuje proti zánětu

Zánět je přirozenou reakcí imunitního systému, který může chránit před onemocněním. Dlouhodobý zánět je však spojen se stavy, jako jsou onemocnění srdce a revmatoidní artritida. Studie na zvířatech a zkumavkách ukazují, že extrakt z chagy může pozitivně ovlivnit imunitu snížením dlouhodobého zánětu a bojem proti škodlivým bakteriím a virům. Podporou tvorby prospěšných cytokinů – specializovaných proteinů, které regulují imunitní systém – chaga stimuluje bílé krvinky, které jsou nezbytné pro boj proti škodlivým bakteriím nebo virům.

V důsledku toho by tato houba mohla pomoci v boji proti infekcím – od drobných nachlazení až po závažné nemoci. Navíc další studie na zvířatech a zkumavkách ukazují, že chaga může zabránit tvorbě škodlivých.
Například ve studii u myší extrakt chaga snížil zánět a poškození střev inhibicí zánětlivých cytokinů.

odkazy na studie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4361086/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3774877/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21820502
https://www.hindawi.com/journals/bmri/2010/943516/

Prevence a podpora léčby rakoviny

Několik studií na zvířatech a zkumavkách ukazuje, že chaga může předcházet a zpomalit růst rakoviny. Ve studii na myších s rakovinou vedly doplňky stravy chaga k 60% snížení velikosti nádoru. Ve studii in vivo zabraňoval chaga extrakt růstu rakoviny u lidských jaterních buněk. Podobné výsledky byly pozorovány u rakovinných buněk plic, prsu, prostaty a tlustého střeva. Předpokládá se, že protinádorový účinek chagy je částečně způsoben vysokým obsahem antioxidantů, které chrání buňky před poškozením volnými radikály.

Chaga obsahuje zejména antioxidant triterpen. Studie zkumavek ukazují, že velmi koncentrovaný extrakt triterpenu může pomoci zabít rakovinné buňky. Je třeba mít na paměti, že jsou nezbytné studie na lidech, aby bylo možné učinit silné závěry o protirakovinovém potenciálu chaga.

Odkazy na studie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19367670
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4946216/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18203281
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814613000526
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27180084

Snižuje hladinu cukru v krvi

Několik studií na zvířatech spojuje chaga s nižší hladinou cukru v krvi. Proto může pomoci zvládnout diabetes  Nedávná studie u obézních diabetických myší pozorovala, že extrakt chaga snižuje hladinu cukru v krvi a inzulínovou rezistenci ve srovnání s diabetickými myšmi, které nedostaly tento doplněk. V jiné studii u diabetických myší vedly doplňky stravy chaga k 31% snížení hladiny cukru v krvi během tří týdnů. Podobné výsledky byly zaznamenány v jiných studiích. Vzhledem k tomu, že lidský výzkum není k dispozici, není jasné, zda chaga může pomoci zvládnout diabetes u lidí.

Odkazy na studie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28087233
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18434051
https://agris.fao.org/agris-search/search.do?recordID=KR2007000481
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4100277/

Snižuje cholesterol

Chaga extrakt může také těžit z hladiny cholesterolu, snížení rizika srdečních onemocnění.
V osmitýdenní studii na potkanech s vysokým cholesterolem redukuje chaga extrakt „špatný“ LDL cholesterol, celkový cholesterol a triglyceridy při zvyšování hladiny antioxidantů. Podobné studie poskytly stejné výsledky a zjistily, že – kromě snížení „špatného“ LDL cholesterolu – chaga zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol. Vědci věří, že antioxidanty přítomné v chaga jsou zodpovědné za jeho účinky na cholesterol.
Opět je zapotřebí více výzkumu u lidí, aby bylo možné jasně pochopit vliv chaga na cholesterol.

Odkazy na studie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18434051
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28954386

Shrnutí:
Studie na zvířatech a zkumavkách zjistily, že extrakt z chagy může zvýšit imunitu, předcházet chronickému zánětu, bojovat proti rakovině, snižovat hladinu cukru v krvi a snižovat cholesterol. Je však zapotřebí více studií na lidech.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Chaga je obecně dobře tolerovaná. Nebyly však provedeny žádné studie na lidech, které by určily její bezpečnost nebo vhodné dávkování. Ve skutečnosti, chaga může spolupůsobit s některými běžnými léky a působit potenciálně škodlivé účinky. Například pro lidi na inzulínu  kvůli jejímu účinku na snižování krevního cukr. Chaga také obsahuje protein, který může zabránit srážení krve. Pokud tedy užíváte léky na ředění krve, máte poruchu krvácení nebo se připravujete na operaci, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete užívat chagu.
Ačkoli nějaký výzkum ukazuje, že chaga může pomoci snížovat záněty, může také způsobit, že váš imunitní systém bude aktivnější. Proto by lidé s autoimunitními chorobami měli před užíváním chagy vyhledat lékařskou pomoc. Neexistuje žádný výzkum o bezpečnosti chagy pro těhotné nebo kojící ženy. Nejbezpečnější možností je proto vyhnout užívání v době těhotenství a kojení..
Shrnutí:
Žádné studie neanalyzovaly bezpečnost nebo vhodnou dávku chagy. Nežádoucí účinky se mohou objevit, pokud trpíte poruchou krvácení nebo autoimunitním onemocněním, užíváte léky na ředění krve nebo pokud jste těhotná nebo kojíte.