Proč volit čagu ze Sibiře? Jaké jsou její výhody

Čaga, česky rezavec šikmý, je víceletá dřevokazná houba, která parazituje především na břízách. Kde všude ji můžeme najít a proč je právě sibiřská čaga cennější než ta, která roste jinde?

Houby Chaga (lidově čaga) rostou od července do listopadu na mrtvých kmenech listnatých stromů v místech, kde jsou poraněny. Jak už jsme zmínili, většinou se jedná o břízy, ale objevují se i na listnáčích, jako je dub, buk, topol nebo olše. Skvěle se jim daří hlavně v severském podnebí. Než se objeví typický vzhled, který připomíná ohořelý strom, trvá to několik let. Rostou nejen na živých, ale i odumřelých stromech.

Houba čaga

Houba čaga je plná různých cenných látek, které právě čerpá z břízy. Významné jsou antioxidanty, kyselina betulinová a melanin. V houbě nechybí také polysacharidy (především betaglukany), malé množství minerálních látek, aminokyseliny, ale také třeba protizánětlivý sterol inotodiol. Právě triterpeny betulin a kyselinu betulinovou, které má houba díky bříze, jsou velmi studovány ohledně svého protirakovinného vlivu. Houby jsou typické tím, že nasávají vše z okolí. Pokud se tedy bude houba nacházet ve znečištěném prostředí, bude z něj čerpat také špatné látky, konkrétně třeba těžké kov. Z toho vyplývá, že houby z hodně osídlených oblastí (a navíc s průmyslem) budou plné těchto látek.

Čaga ze Sibiře

Sibiřská čaga je v tomto ohledu lepší. Sibiř zaujímá velkou a prakticky neobydlenou oblast, kde ani není průmysl. Proto se v houbě nebudou objevovat škodlivé složky z okolního prostředí. Dalším důvodem je také drsné sibiřské klima, kdy rostliny musí sebrat pro růst veškerou sílu, a proto jsou považovány za velmi cenné. Čaga je tam také pěstována na plantážích. Zajímavé je, že právě u obyvatel Sibiře byl jako u prvních pozorován vliv této houby na zdraví. Tito lidé pravidelně popíjeli čaj z čagy a netrpěli na rakovinná onemocnění. Když se proto vydáte na nákup houby Chaga, stojí za to, věnovat pozornost jejímu původu.

Zdroj:
Wikipedie
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013