Chaga (lidově čaga) roste volně v přírodě, ale aby se dosáhlo větších výnosů, pěstuje se i na plantážích. Na sběr čagy se většinou chodí v zimě a potřebujete pořádné vybavení.
Houbu Chagu je možné najít v chladných severních oblastech Ruska (nejlepší prý je ta sibiřská), dále v Koreji, ale také třeba v severní Evropě a objevuje se i na severu Spojených států.
Kdy se Chaga sklízí
Na sklizeň se dá vydat na podzim (spíše pozdní) a v zimě. Důležité je, aby teplota minimálně tři týdny nevystoupila nad 5 °C. Kromě správné velikosti má význam právě tato doba, protože živé břízy, na kterých tato houba parazituje, jsou v klidu (spí) a rezavec šikmý tehdy ukrývá nejvyšší množství živin.
Není vhodné se na čagu vydat v létě. Je totiž plná vody a s ní odcházejí cenné živiny.
Chaga tak trochu připomíná spálené uhlí. Může mít nejrůznější tvar, často vypadá zhruba jako polokoule s výčnělky. Houba roste v různé výšce, někdy se proto na sklízení používá žebřík. Velikost by měla mít alespoň jako grapefruit.
Správná barva houby je rezavá, proto se pro posouzení doporučuje houbu naříznout a kousek z ní vyříznout. Zajímavé je, že vnitřní část čagy bývá měkčí a je typická svým žlutým až hnědým zbarvením.
Čaga – sklizeň
Čaga se sklízí malou sekerou, ale je možné vzít si na pomoc velký venkovní nůž, případně větší mačetu. Při sběru chagy je třeba dbát na to, aby se nepoškodil strom. Uvádí se, že zhruba 20 % by mělo zůstat na stromě. Pokud má čaga více částí, jedna by měla zůstat neporušená. Na stejném místě totiž houba může pokračovat v růstu. Ideální je, když rezavec šikmý, jak se houbě říká česky, roste několik let.
Sklidit chagu vyžaduje několik pořádných úderů a houba má spadnout na zem. Pak se uschová v plastovém sáčku. Po sklizení probíhá už jen sušení a uchovávání tohoto přírodního pokladu.
Na níže uvedeném videu můžete názorně vidět, že houba roste v různých tvarech a třeba i na několika místech jednoho stromu.
Zdroj:
https://www.wikihow.com/Harvest-Chaga