Sibiřská divoká Chaga – výživa a léčení

Divoká chaga: Výživa a léčení

Je známo, že divoká chaga obsahuje následující živiny a přírodní léčiva: ve vodě rozpustné polysacharidy; v alkoholu rozpustné polysacharidy; polysacharidy vázané na bílkoviny; beta glukany (polysacharid); triterpenoidy lanostanu; betulin a kyselinu betulinovou; peroxidy ergosterolu; lanosteroly (kyselinu trametenolovou); superoxid dismutázu (SOD); inotodiol; saponiny (druh triterpenoidu); melanin; stopové minerály: antimon, baryum, bismut, bor, germanium, měď, mangan, stroncium, zinek; důležité minerály: vápník, cesium, železo, hořčík, fosfor, draslík, rubidium, křemík; vitamíny B2, B3, D2, K1; vlákninu; aminokyseliny (obvykle méně než jiné jedlé a léčivé houby, ale přináší téměř kompletní profil esenciálních aminokyselin s výjimkou isoleucinu

Betulin, kyselina betulinová a léčivé účinky břízy

Věda odhaluje čím dál více slibných léčivých účinků triterpenových sloučenin, které jsou obzvláště koncentrované v houbách chaga a reishi. Hojivé účinky sahají od boje proti rakovině po zlepšení trávení, od snižování škodlivého LDL cholesterolu po detoxikaci jater, od boje proti virům po úlevu od astmatu. Zdá se, že betulin a jeho metabolity kyselina betulinová a lupeol jsou nejsilnější z triterpenů a mají nejširší záběr zdraví prospěšných působení. Betulin se nachází v kůře všech druhů bříz a je to bílý prášek, který je nejlépe k vidění v kůře břízy papírovité. Koncentrace betulinu se liší u různých druhů bříz a dokonce se velmi liší u bříz stejného druhu. Například hladina betulinu ve vnější kůře čtyř druhů břízy s bílou kůrou se v jedné studii pohybovala od 5 % do 22 %.

chaga-betulin

Březová kůra může betulinu obsahovat až 35 % z hmotnosti sušiny. Betulin se nachází také v jiných rostlinách, jako ve významné ajurvédské mozek posilující superbylině Bacopa monnieri. Bílá kůra bříz zůstává bílá, i když samotné dřevo stromu naprosto shnije. Tato stálost kůry v divoké přírodě se připisuje antimikrobiálním vlastnostem betulinu a sloučeninám z něj odvozených. Několik webů o čaze cituje Johna Pezzuta z Chicagské univerzity a uvádí, že „působení kyseliny betulinové je jedním z nejslibnějších objevů z 2 500 studovaných rostlinných extraktů“. Jeho práci s betulinem cituje výzkumník v oblasti rakoviny Dr. Ralph Moss ve svých „Mossových zprávách“. V přítomnosti zdravých buněk je betulin nesmírně bezpečný – megadávky (600 mg/kg tělesné hmotnosti) triterpenů, jako je betulin, jsou dobře snášeny. Betulin a kyselina betulinová, stejně jako příbuzná sloučenina lupeol, jsou pentacyklické triterpeny typu lupanů, které se vytvářejí v kůře břízy a potom se dále koncentrují v houbě chaga, která je z březové kůry vstřebává a přeměňuje je do pro člověka lépe stravitelné podoby. Podle výzkumu citovaného v nejznámější knize Paula Stametse Mycelium Running (tj. Kahlos et al.), jsou tyto účinné protirakovinné sloučeniny koncentrovanější v uhlově černé slupce sklerocia divoké čagy, která obsahuje 30 % betulinu. Lanostany z hub (další typ triterpenu).

Základní účinky houby chaga

Nedávné studie ukázaly, že betulin, kyselina betulinová a lupeol mají široké spektrum cenných farmakologických vlastností zahrnující následující:

  • Antihelmintické. To je vlastnost byliny, která vypuzuje parazitické červy.
  • Antibakteriální. Pokusy in vitro ukázaly, že tyto triterpeny ničí patogeny břišního tyfu, tuberkulózy a záškrtu během tří až deseti minut.
  • Protirakovinné. Použití betulinu a příbuzných sloučenin se zkoumá u mnoha rakovin. Jedna studie odhalila in vitro senzitivitu vůči kyselině betulinové u širokého panelu buněčných linií odvozených z kolorektální rakoviny, rakoviny plic, prsu, prostaty a děložního čípku (což jsou časté druhy rakoviny s nejvyššími úmrtnostmi u mužů a žen). Její výsledek stojí za pozornost: „…u všech testovaných buněčných linií byla tvorba kolonií úplně zastavena při pozoruhodně stejné koncentraci kyseliny betulinové, která je pravděpodobně dosažitelná i in vivo. Naše výsledky podporují možné použití kyseliny betulinové jako chemoterapeutického činitele pro nejběžnější lidské druhy rakoviny.“ Kyselina betulinová s nízkým pH z čagy se patrně zaměřuje na rakovinné buňky proto, že také mají nízké pH (jsou kyselé).
  • Antihypoxické. Betulin snižuje hypoxii (nedostatečné zásobení tělesných tkání kyslíkem) a zvyšuje odolnost organismu proti nedostatku kyslíku, čímž pomáhá napravit metabolismus nedokysličených buněk (např. rakovinné buňky a buňky kontaminované viry).
  • Protizánětlivé. Jak stárneme, zánětlivá odezva se zvyšuje, možná kvůli rostoucí intenzitě infekce.Betulin a jemu příbuzné sloučeniny bojují proti infekci, čímž snižují zánět, a tak nám pomáhají mládnout.
  • Antimalarické. Ačkoli je malárie tropická infekční choroba, bříza z mírného podnebí poskytuje silnou protilátku a lék na její zhoubné účinky.
  • Antimutagenní. Taková látka je schopná snižovat počet probíhajících mutací v chromozomech a genech, ke kterým dochází při vystavení karcinogenům, mutagenům a virům. Toto působení je spojeno se schopností betulinu a jeho metabolitů navodit produkci interferonů, o kterých se ví, že kladně ovlivňují proces opravy DNA.
  • Antioxidační. Betulin a jemu příbuzné sloučeniny zarazí peroxidové volné radikály, jako když se na oheň vylije voda.
  • Antiseptické. Nejen, že má březová kůra antiseptické účinky, ale také se tradičně používá k výrobě antiseptického aktivního uhlí. Ví se, že aktivní uhlí neutralizuje některé jedy a léčí bolesti břicha, a i dnes se běžně používá.
  • Protinádorové. Kyselina betulinová je selektivně cytotoxická pro buněčné linie melanomu, neuroektodermálního nádoru a zhoubného nádoru mozku; bylo také zjištěno, že působí proti jiným druhům nádorů. Výzkum na myších naznačuje, že kyselina betulinová je přirozeně přitahována k těm místům v těle, kde jsou přítomny nádory. Toto silné protinádorové působení se nepojí prakticky s žádnými vedlejšími účinky ani toxicitou. Kyselina betulinová působí selektivně na nádorové buňky a působí apoptózu (spontánní buněčný rozklad / smrt) možná proto, že vnitřní pH nádorových tkání je obvykle nižší než u normálních tkání a kyselina betulinová je účinná jen při těchto nižších úrovních.
  • Antipyretické. Kyselina betulinová snižuje nebo tiší horečky.
  • Antivirové. Tyto sloučeniny se v současnosti testují na účinnost při léčbě HIV/AIDS, různých druhů oparů, a respiračního syncyciálního viru (RSV, který způsobuje závažné příznaky podobné nachlazení a zápal plic).
  • Žlučopudné. Kyselina betulinová zlepšuje vylučování žluči ze žlučníku, čímž zlepšuje fungování jater, zvyšuje trávicí schopnost a chrání žlučník.
  • Imunomodulační. Kyselina betulinová navozuje aktivaci makrofágů a prozánětlivých cytokinů. To zřejmě poskytuje molekulární základ pro schopnost kyseliny betulinové zprostředkovat činnost makrofágů, potlačit zánět a modulovat imunitní odpověď. 12
  • Boj proti infekci. Bylo prokázáno, že místní aplikace betulinu pomáhá rychlejšímu hojení ran. Starobylé ruské lékařské návody doporučují břízu k léčbě hnisavých ran: „rozemletá březová kůra by se měla nasypat do hnijící rány po vředu, aby z ní shnilé maso vyžrala.“ 13
  • Ochrana pokožky. Firmy vyrábějící prostředky péče o pleť a kosmetiku přidávají výtažek z březové kůry do různých výrobků. Betulin a jemu příbuzné sloučeniny kyselina betulinová a lupeol bojují proti lokálním infekcím a podrážděním, přičemž zároveň stimulují růst zdravých kožních buněk.

Baner-caga-upravene-35c98(1)Melanin

Melanin (z řeckého µΨλας, což znamená „černý“) je pigment, který se nachází všude v přírodě. Byl nalezen ve většině organismů (s výjimkou pavouků a rozšířenost melaninu v říších archea a bakterie je předmětem stále probíhající vědecké diskuze). Jeden druh melaninu tvoří inkoust, který používají chobotnice a jiní hlavonožci jako štít proti nebezpečí. Právě melanin propůjčuje divoké čaze její typické zbarvení a vytváří také barvu lidské kůže. Melaniny se skládají z elektricky vodivých polymerů: polyacetylen, polypyrrol a polyanilin. Různé proporce a vazebné úhly těchto polymerů vytváří různé typy melaninu. Dopamelanin, eumelanin (černohnědý polymer) a feomelanin (červenohnědý polymer zodpovědný za zrzavé vlasy a pihy) jsou běžné typy melaninových pigmentů. Eumelanin je melanin převažující u lidí; bílé vzezření albínů je převážně důsledkem nedostatku tohoto pigmentu. Chaga obsahuje více melaninu než jakákoli jiná známá potravina nebo bylina; je to nejlepší potravní zdroj této sloučeniny, jelikož obsahuje pigmenty podobné těm, které se nacházejí v lidském těle. Melanin v čaze vykazuje vysoké antioxidační a genoprotektivní účinky.

Kde se melanin nachází a jak působí

U lidí se melanin nachází v:

  • Kůži: Melanin je primární faktor určující barvu kůže. Vytváří se v melanocytech, které se nacházejí v bazální vrstvě epidermu. Ačkoli mají všichni lidé v pokožce přibližně stejné množství melanocytů, u některých lidí a různých etnických skupin vytvářejí různá množství melaninu, což vede k různým barvám a vlastnostem pleti.
  • Vlasech: Melanin vlasům dodává barvu.
  • Duhovce: Barva duhovky je známkou koncentrace melaninu v oku.
  • Vnitřním uchu (stria vascularis): Lidé s vyšší produkcí melaninu (tmavší pletí a očními pigmenty) mohou být méně náchylní k poškození středního ucha a ztrátě sluchu.
  • Nervové soustavě: Neurony obsahující pigment melanin jsou v celé nervové soustavě včetně některých oblastí mozkového kmene (jako je medulla, locus coeruleus a substantia nigra). Melanin se také nachází ve vrstvě kůry nadledvin zona reticularis. Kortikotropin, hormon hypofýzy, který stimuluje nadledviny, upravuje produkci melaninu v celém těle.
  • Šišince: Podle výzkumníka a přítele Davida Wilcocka, který je pravděpodobně světovým odborníkem na aktivování šišinky, potřebuje šišinka melanin, aby fungovala optimálně. Ve skutečnosti, jak říká Wilcock, potřebuje šišinka melanin více než jakoukoli jinou živinu.
    chaga-pro-oci

Melanin je pigment náročný na živiny; to znamená, že aby se melanin vytvořil, klade na tělo velké požadavky na živiny. Věk, stres, genetické spouštěče a výživa chudá na minerály mohou často tvorbu melaninu v pokožce narušit, což způsobí bílé skvrny a může vést až k vitiligu (které je, jak se zdá, spojené se stresem a může mít virové složky). Konzumace zdroje melaninu, jako je chaga, uleví tělu od nutričně náročných procesů, které jsou součástí melanogeneze (tvorby melaninu). Melanin jako živina podporuje krásu a vzhled vlasů, pokožky a očí. Pomáhá navrátit a udržovat mladistvější vzhled. Melanin funguje jako neurologicky aktivní bílkovina (tedy jako neuropeptid, který se koncentrovaný nachází v neuronech, které produkují důležité neurotransmitery, jako je serotonin, dopamin a adrenalin. Přijímání melaninu ve stravě (v podobě čagy) může mít ozdravující účinky na všechny části těla uvedené výše. Melaninové pigmenty reagují na všechny typy záření: světelnou, tepelnou a kinetickou energii. Melaninové sloučeniny nacházející se v mnoha organismech včetně čagy a lidského těla mají fotoprotektivní vlastnosti: pohlcují škodlivé frekvence UV záření a přeměňují je na neškodné teplo v procesu zvaném „ultrarychlá vnitřní konverze“. Tento proces melaninu umožňuje rozptýlit odhadem 99,9 % absorbovaného UV záření jako teplo. Díky tomu jsou melaninové sloučeniny schopné chránit všechny druhy organismů včetně bakterií a hub před stresem UV záření ze slunce a agresivními volnými radikály. U lidí ultrarychlá vnitřní konverze a přirozená zvýšená produkce melaninu (melanogeneze) pomáhá vytvářet opálení, ale také předcházet kumulativnímu, nepřímému poškození DNA způsobenému UV zářením (typu B), které nakonec vede k rozvinutí různých rakovin kůže včetně zhoubného melanomu.

Zdá se, že účinky čagy na léčení lidské rakoviny kůže mají co dočinění s jejím obsahem melaninu, který výživově umožňuje více ultrarychlé vnitřní konverze. Stejným způsobem jsou melaninové sloučeniny čagy schopné pomáhat deaktivovat radioaktivní isotopy jejich přeměnou na benigní formy. To je možná primární důvod, proč má divoká chaga ochranné účinky při radioterapiích (včetně některých druhů chemoterapie) a proti radioaktivnímu spadu (např. Fukušima). Ale všimněte si, že u výrobků z mycelia čagy (vypěstované v kontrolovaném prostředí) nikdy nebyly prokázány radioprotektivní vlastnosti, které má divoká čaga . Melanin také chrání mnoho organismů včetně lidí před buněčným poškozením v důsledku vysokých teplot, chemického stresu (například těžkých kovů) a hrozeb biochemických útoků, protože zlepšuje imunologickou obranu proti patogenům. Spojíme-li všechno dohromady, můžeme usoudit, že lidské tělo může mít užitek z užívání výrobků z čagy, protože jejich obsah melaninu ovlivňuje, chrání a pomáhá sluchu, šišince, nadledvinám, nervové soustavě, pokožce, imunitnímu systému a genetice. Protektivní působení melaninu na DNA a jeho vliv na nervovou soustavu z něj dělají jednu z nejdůležitějších biologických sloučenin pro udržení duševního zdraví a dokonce i pro rozvinutí hlubších úrovní vědomí a inteligence.