Čaga je vzácným přírodním pokladem, kterého už po staletí využívá tradiční ruské léčitelství. Extrakt ze sibiřské čagy pomáhá při potížích s trávicí soustavou, ale také při rakovině.
Čaga sibiřská je vzácný přírodní produkt, na který nedá dopustit tradiční ruské léčitelství. Čaga nebo také Chaga, latinsky Inonotus obliquus, česky rezavec šikmý je dřevokaznou houbou, která roste především na břízách a zřídka i na dalších listnatých stromech v oblastech severní Evropy, Ruska, ale také v chladnějších oblastech Asie a Severní Ameriky.
Čaga jako poklad tradičního léčitelství
Čaga se používá, v tradičním ruském léčitelství a dalších tradičních medicínách, jako podpora imunitního systému, ale také při problémech s trávicí soustavou. Místní léčitelé po ní sahají například při zánětech žaludku, žaludečních vředech, potížích se slinivkou, dvanácterníkem, střevy, játry nebo slezinou. Tím však její účinky nekončí. Čaga bývá doporučována také na kožní onemocnění jako jsou různé ekzémy, lupénka. Nejlépe, pokud se jejích účinků využije vždy hned v počátcích nemoci.
Čaj z houby čaga
Domovinou čagy by měla být severní Čína, odkud se její využívání rozšířilo do oblasti Sibiře a na Ural. Právě tam se z této houby především vařil čaj. Čaj z houby čaga se připravoval denně a lidé se po jeho popíjení často dožívali velmi vysokého věku, až kolem 100 let. Proto se o této medicinální houbě mluví jako o houbě nesmrtelnosti. Je zajímavé, že v těchto oblastech bylo průkazně velmi málo nemocných rakovinou a téměř žádné nemoci žaludku.
Extrakt ze sibiřské čagy
Čaga patří k přírodním prostředkům, po kterých od dávných dob sahali právě šamané odlehlých částí Sibiře jako po zázračném produktu. Pomocí čagy se jim dařilo řešit problémy s játry, srdcem, tuberkulózou a také chránila před parazitickými červy. Lektvar z čagy očišťoval a dezinfikoval organismus (využíval se třeba i k omývání po porodu) chránil před rakovinným bujením. O rakovině a léčbě s pomocí čagy ostatně napsal i věhlasný ruský spisovatel Alexandr Solženicyn. Nazval ji prostě: Rakovina (Rakovyj korpus, 1967).
Bylo zjištěno, že extrakt ze sibiřské čagy má na likvidaci rakoviny poměrně silný vliv. Ať už se jedná o rakovinu trávicího ústrojí, ale také o rakovinu kostí nebo kožních nádorů.
Věda samozřejmě potřebuje důkaz, proto byla čaga předmětem odborných výzkumů. Od druhé poloviny 20. století byl extrakt ze sibiřské čagy schválen Moskevskou lékařskou akademií pro užívání při rakovině.
Čaga se ovšem stala také objektem zájmu „západní medicíny” a byla již mnohokrát zkoumána a testována. Při studiích bylo cíleno hlavně na účinné látky této medicinální houby jako jsou především polysacharidy, polyfenolické látky a triterpenoidy lanostanového typu. Vypadá to, že i tady se čaga osvědčila, stejně jako tomu je u tradičního ruského léčitelství.
Máte vlastní zkušenosti s čagou? Podělte se v diskuzi pod článkem.