V čem se liší čaga, reishi, coriolus, cordyceps a hericium? Konečně budete mít jasno

Chaga vs. reishi

Spojuje je pozitivní vliv na imunitu, široké spektrum využití i exotické lokality jejich výskytu. Medicinální houby byly napříč kulturami v léčitelství využívány po staletí a v posledních letech zažívají boom i v západní společnosti. Čaga, reishi, coriolus, cordyceps a hericium však mají i jedinečné vlastnosti, které je od sebe odlišují. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaký preparát je vhodný právě pro vás?

Chaga vs. reishi

Sibiřská čaga a čínská reishi se řadí mezi jedničky na poli přírodních imunomodulátorů. Jsou to superpotraviny bohaté na antioxidanty a významně se podílejí na podpoře obranyschopnosti organismu. Z těchto dvou medicinálních hub hraje čaga v této oblasti prim. Přímo překypuje vzácnými léčivými složkami (polyfenoly betulin a melanin a řada polysacharidů) pro podporu imunity tak, jak to žádná jiná houba nedokáže.

Jak čaga, tak reishi se využívají i pro svůj protirakovinný potenciál, konkrétně jako podpora při chemoterapii a ozařování. Reishi je ale oproti houbě čaga více vědecky zkoumána. V jedné ze studií se zjistilo, že ze zkoumaných 4000 pacientů, kteří přežili rakovinu prsu, téměř 60 % užívalo během léčby bylinné doplňky reishi. Reishi se dále doporučuje jako podpůrný doplněk při léčbě kolorektální rakoviny a rakoviny prostaty. Ve srovnání s čagou může být reishi také účinnější ve své schopnosti snižovat únavu, úzkost a deprese.

Chaga vs. coriolus

Divoce rostoucí čaga je unikátní tím, že žije v parazitickém vztahu s břízami. Roste na březovém dřevě, a právě vstřebávání a přeměna sloučenin, které se v něm nacházejí, mají na svědomí její mimořádný léčebný přínos. Divoce sklizená čaga má proto mnohem větší nutriční hodnotu než čaga pěstovaná z umělého nebo obilného substrátu.

Další významná medicinální houba, coriolus (česky outkovka pestrá, anglicky Turkey Tail, jelikož svým tvarem opravdu připomíná krůtí ocas), roste na rozkládajícím se dřevě. Stejně jako čaga, i coriolus je známý pro své pozitivní účinky na podporu imunity, a to díky vysokému obsahu antioxidantů. Jejím největším benefitem je však obsah sloučeniny zvané polysacharid-K (PSK). V Japonsku, kde se coriolus přirozeně vyskytuje, je tato látka oficiálně uznávaná pro léčbu pacientů s rakovinou, zlepšuje míru přežití lidí žijících s určitými druhy rakoviny a zlepšuje imunitní systém těch, kteří jsou léčeni formou chemoterapie.

Chaga vs. cordyceps

Divoce sklizená čaga, parazitující na březovém dřevu, vyniká svojí schopností posilovat imunitu, tolik potřebné (nejen) při nádorových onemocněních. Vedle obsahu mimořádné hladiny antioxidantů se v ní nachází také další léčivé složky – polysacharidy, fenolické kyseliny a chinony. Právě glukany vykazují tzv. synergický efekt, který výrazně zlepšuje vstřebávání účinných látek v organismu, a tím zvyšuje účinnost podpůrné léčby.

Také další medicinální houba, cordyceps neboli housenice čínská, obsahuje vysoké množství zdraví prospěšných látek, mezi nimi například cordycepin. Těší se velké popularitě u sportovců. Je totiž známý jako „energetická houba“ a podporuje energii a vytrvalost. V tradiční čínské medicíně je cordyceps používaný po dlouhá staletí a z hlediska léčivých vlastností je ceněný podobně jako reishi nebo ženšen.

Chaga vs. hericium

Na první pohled vypadají čaga a hericium jako zcela odlišné houby, jejich složení má ale mnoho společného. Obsahují množství antioxidantů, které neutralizují škodlivé volné radikály v organismu. Kromě posilování imunity a snižování zánětů se obě houby podílejí také na harmonizaci trávení a mají pozitivní vliv na duševní stav. Nacházejí se v nich totiž také adaptogeny, které zmírňují účinky stresových hormonů. Hericium nebo také lví hříva (to díky charakteristickému „hřivnatému“ tvaru svých plodnic) je známá pro podporu mozkových funkcí. Bylo prokázáno, že podporuje kognitivní funkce, duševní jasnost a podílí se na vylepšení nálady. Kromě toho dokonce regeneruje nervy a má potenciál pro tvorbu nových neuronů. Hericium napomáhá zlepšování paměti a je dobrým pomocníkem při nedostatečném soustředění.

Zdroje:

https://foragehyperfoods.com/blogs/news/the-key-differences-between-chaga-reishi-turkey-tail-cordyceps-lion-s-mane
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22745737/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *