Nemoci vitiligo se přezdívá nemoc bílých skvrn, právě ty se v případě propuknutí kožního onemocnění začínají objevovat na kůži. Jako každý estetický problém i vitiligo způsobuje často psychické potíže, nebo dokonce depresi. Dá se s onemocněním bojovat, a ještě lépe přírodní cestou?
Co je vitiligo
Vitiligo se řadí mezi neinfekční kožní onemocnění. Projevuje se tzv. depigmentací neboli odbarvení kůže a sliznic. Při propuknutí vitiliga se pacientovi na kůži vytvářejí bílé, ostře ohraničené skvrny. Pokud z daného místa vyrůstají vlasy nebo ochlupení, i to ztrácí svůj pigment.
Vitiligo se pozná tak, že na kůži vznikne bílá skvrna, která se postupně rozšiřuje. Jednotlivé skvrny se mohou propojit, a bílá barva kůže tak pokrývá větší plochu těla. Bílé skvrny vznikají nejčastěji na obličeji a na končetinách, ale mohou pokrývat i další části. Záleží však na typu onemocnění. Vitiligo dělíme na lokalizované, kdy se skvrny vyskytují jen na malé částečce kůže, a generalizované, kdy k depigmentaci dochází až na 80 % těla.
Diagnostika probíhá pomocí krevního rozboru a vyšetření vzorku kůže. Vitiligo pacienta nebolí, skvrny nesvědí a nejsou citlivé, jedná se spíš o problém estetického charakteru. Právě proto však může způsobit různé psychické potíže – od problémů se sebedůvěrou až po deprese. Nemoc se však také často vyskytuje společně s autoimunitními chorobami, případně působí vážnější komplikace (zbělání vlasů, zánět duhovky aj.).
Vitiligo a léčba
Vitiligo řadíme mezi ne zcela léčitelná onemocnění. Ke spontánní repigmentaci (tedy samovolnému návratu zdravého pigmentu) dochází v 10-20 % případů. Způsob léčby navrhuje kožní lékař a závisí na tom, jestli pacient trpí i dalšími přidruženými chorobami, nebo nikoliv.
Nejčastějším typem léčby vitiliga je světloléčba neboli fototerapie. Postižená místa na kůži se mohou ošetřovat i lokálně za pomoci léků, jako jsou kortikosteroidy, které se ale vzhledem k možným nežádoucím účinkům nesmí používat déle než dva měsíce v kuse,nebo imunomodulátory, které jsou pro organismus šetrnější. Existuje také možnost chirurgické léčby, kdy se do postižených míst na kůži doplní chybějící melanocyty. V případě postižení většinové části těla se naopak provádí celková depigmentace.
Projevy vitiliga se dají zmírňovat i dalšími způsoby, například pomocí vhodně zvolené kosmetiky – odolného make-upu nebo samoopalovacího krému. Pokud patříte mezi příznivce přírodní léčby, nejspíš vás zaujme, že medicinální houba chaga má potenciál průběh nemoci vitiligo zlepšit. V nedávném výzkumu vědci zjistili, že chaga může zlepšit zdraví a kvalitu kožních buněk a zvrátit některé nežádoucí pigmentace. Zatím se jedná o prvotní náznaky a ke zjišťování dalších souvislostí mezi houbou chaga a vitiligem je zapotřebí dalších studií, ideálně prováděných přímo na pacientech.
Dá se vitiligu předcházet?
Odborníci se shodují, že zdravý životní styl, a hlavně posilování imunity, může mít vliv na předcházení vitiliga. Pomoci může také nošení prodyšného oblečení z bavlny a přírodních materiálů. Příčiny vzniku nemoci jsou ale velmi individuální, a navíc často spojené s různými autoimunitními chorobami, a tak je diskuze ohledně prevence vitiliga poměrně ošemetná.
Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé trpící cukrovkou, chudokrevností nebo lupusem. Ti by se měli před pobytem na slunci chránit kvalitním opalovacím krémem s vysokým faktorem a nepobývat pod slunečními paprsky příliš dlouho. Jakékoliv zásahy do kůže, jako je tetování, piercing nebo permanentní make-up, pro ně také nejsou příliš vhodné.
Zdroje:
https://organicdailypost.com/benefits-chaga-mushrooms/#:~:text=effect%20in%20humans.-,Does,-Chaga%20Mushroom%20Help
https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/vitiligo-priciny-projevy-a-lecba/
https://www.mojezdravi.cz/nemoci/vitiligo-3836.html