Čaga a její vliv na mikrobiom: Takhle houba pomáhá

Dřevokazná houba rezavec šikmý, známá jako Chaga, je oblíbená v rámci tradiční medicíny hlavně pro vliv na trávicí soustavu. Jak působí na mikrobiom?

Role mikrobiomu v organismu

Mikrobiom nebo také střevní mikroflóra je označení pro mikroorganismy, které se nacházejí v trávicí soustavě. Mohou hostiteli škodit, ale většinou mu prospívají. Střevní mikroflóra je pro organismus důležitá. Třeba proto, že fermentuje nestrávené organické látky ze stravy. Například celulózu mění na cukry, ty se pak uplatní jako zdroj energie. Důležitá funkce také spočívá ve vlivu na imunitní systém, kde přispívá k regulaci buněk imunity, tedy se jedná o poměrně důležitý úkol. Imunomodulační molekuly souvisí například s protizánětlivými nebo imunosupresivními účinky. Kromě toho mikrobiom působí i tak, že zamezuje růstu patogenních mikroorganismů. Uvádí se, že centrum imunity je ve střevech, a toto je právě důvod. Střevní mikroflóra také vytváří, nebo stimuluje tvorbu hormonů a neurotransmiterů.

Správně má být mikrobiom v rovnováze. Pokud se ale některé bakterie přemnoží, mohou se stát škodlivými. To pak může vést k různým problémům, jako je třeba alergie, ale i nespecifický střevní zánět, nebo také kolorektální karcinom.

Medicinální houba Chaga

Chaga nebo také lidově čaga (Inonotus obliquus) je víceletá houba, která roste hlavně v lesích severní Evropy a Ruska. Najdeme ji především tam, kde jsou nižší teploty. Houba je zásobárnou cenných látek, jako jsou polysacharidy (hlavně betaglukany), triterpeny betulin a kyselina betulinová, aminokyseliny a stopové množství minerálů.

Vliv čagy na mikrobiom

Z těchto složek byly právě polysacharidy z čagy testovány na chronickou pankreatitidu u myší. Další studie zkoumala potenciál tohoto polysacharidu na složení a diverzitu střevní mikroflóry u myší s chronickou pankreatitidou.

Při vyhodnocení vědci zjistili, že polysacharidy zvýšily hladiny GSH-P X a celkovou antioxidační kapacitu a snížila hladiny TNF-a, TGF-p, lipázy a trypsinu u CP myší. Co se týkalo stavu střevní mikroflóry, vykazoval stav myší s léčbou polysacharidy vyváženější mikrobiom. Vyšlo najevo, že bakteriální kmeny Bacteroidetes pozitivně korelovaly s GSH-P X a celkovou antioxidační kapacitou, zatímco bakteriální kmeny Firmicutes korelovaly s TNF-a, TGF-p a lipázou. Projevil se tak zdravý stav střevní mikroflóry u myší.

Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5309192/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *