Přírodní posílení imunity: Nejúčinnější přírodní látky

To, že existuje nějaká imunita, si v posledních letech uvědomujeme mnohem více než dřív. Na podzim a v zimě jí je třeba věnovat mnohem více péče. Pokud chcete přírodní posílení imunity, je třeba pečlivě vybírat. A jaké jsou naše tipy?

Imunitní systém chrání naše tělo proti antigenům (jedno jestli vnějším nebo z našeho organismu) a jeho stav se pak promítá do míry onemocnění pacienta. Jestliže imunitní systém pracuje správně, jedná se o výbornou obranu proti nejrůznějším infekcím, se kterými se můžeme setkat. Základem je ovšem prevence. Přírodní posílení imunity pomocí doplňků stravy a stravy jako takové jsou jen dva faktory, které je třeba ovlivnit. Kde najdeme důležité látky?

Vitamin C

Když se řekne přírodní posílení imunity, okamžitě si především představíme vitamin C a potraviny, které ho obsahují. Patří sem především šípek a rakytník, dále brokolice, rajčata, paprika, špenát a řada dalších surovin. Vitamin C, což je vlastně kyselina askorbová, má velký význam pro své antioxidační aktivity. Často se doporučuje pro vzájemnou provázanost kombinovat s vitaminem E, což je také antioxidant a oba vitamíny významně přispívají k posílení imunitního systému.

Zinek

Kromě vitamínu C se doporučuje na podporu imunity také zinek, protože má vliv na její správné fungování. Tato minerální látka má v těle řadu dalších funkcí. Ve stravě můžeme v malém množství najít zinek hlavě tam, kde je hodně bílkovin, tedy v potravinách, jako jsou játra, mléko, nízkotučné jogurty, luštěniny, mandle.

Selen

Když mluvíme o protizánětlivých látkách, neměl by chybět ani selen, který pomáhá likvidovat volné radikály. Kromě doplňků stravy ho najdeme třeba v brokolici, ovesných vločkách, ale i celozrnném pečivu.

Betaglukany

Betaglukany jsou látky z molekul glukózy spojené β-glykosidovými vazbami. Většinou jsou pod tímto označením míněny neškrobové a necelulózové polysacharidy. Patří mezi stále oblíbenější produkty na podporu imunity právě v období nachlazení a chřipek. Beta-glukany mohou pocházet z buněčných stěn bakterií, kvasinek, hub, řas a některých rostlin (jako oves, ječmen) a projevují se (kromě jiného) svým protizánětlivým a antioxidačním účinkem.

Echinacea

Echinacea neboli třapatka nachová je dalším přírodním produktem, který se těší velké oblibě na podporu imunity. Příčinou jsou především obsažené alkylamidy, dále fenolové složky a polysacharidy. Podporují činnost T-lymfocytů a NK buněk (přirození zabíječi) a likvidují choroboplodné zárodky.

Ženšen pravý

Mezi rostliny, které pomáhají podpořit organismus, patří ženšen pravý (Panax ginseng). Mezi významné obsažené složky patří saponiny ginsenoidy, které mají adaptogenní vlastnosti (posilování vůči psychickému i fyzickému stresu). Stimulují imunitní systém a snižují vyčerpanost organismu.

Chaga

Česky rezavec šikmý (využívá se i ruský lidový název Čaga), latinsky Inonotus obliquus je parazitující houbou, která se proslavila hlavně v ruské lidové medicíně. Jedná se o silný antioxidant, hlavně pro obsažené fenolické sloučeniny. Významné jsou ale i triterpeny, díky svým protizánětlivým a antimikrobiálním vlastnostem. Chaga se v Rusku využívá hlavně na potíže trávicí soustavy, ale uplatňují se i její adaptogenní schopnosti a vliv na podporu imunity. Houbu by neměli konzumovat pacienti s problémy se srážlivostí krve.

Vitánie snodárná

Vitánie snodárná nebo také vitánie spavá (Withania somnifera) je známá i jako ašvagandha. Rostlina bývá díky podobným účinným látkám přirovnávána k ženšenu, a protože pochází z Indie, někdy se jí říká indický ženšen. Základem obsažených látek jsou alkaloidy (tropin, somniferin, withanin), dále se jedná o fytosteroly (withanolidy) a aminokyseliny (glutamová, asparagová). Tyto látky mají vliv na krevní tlak, uvolňují stažení hladkého svalstva. Uklidňují a působí protistresově. Například zmíněné fytosteroly působí imunostimulačně na příznivou aktivitu kostní dřeně. Z toho vyplývá, že se opět jedná o adaptogen. Využívá se antivirového, protizánětlivého vlivu a baktericidního účinku.

Před tím, než se pustíte do přírodního posílení imunity pomocí doplňků stravy, myslete na to, že tyto produkty mohou mít vliv na některé účinky léků a nemusí se s nimi s snášet. Důležité je proto konzultovat vhodnost jejich použití s ošetřujícím lékařem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *