Obě se používají v tradičních medicínách už tisíce let, odolávají i velmi nepříznivým klimatickým podmínkám a mají mnoho benefitů pro zdraví. Řeč je o adaptogenních rostlinách chaga a ashwagandha. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a kterou z nich pro svůj aktuální stav nejlépe využijete právě vy?
Ašvaganda – poklad z Indie
Ashwagandha, česky ašvaganda neboli vitánie snodárná, je známá také pod lidovým označením indický ženšen. V ájurvédské medicíně patří mezi nejhojněji využívané “léčivky” a využívá se už přes dva a půl tisíce let.
Ašvagandu řadíme mezi tzv. adaptogeny, tedy rostliny, které pomáhají tělu navrátit se do rovnováhy v momentě, kdy je pod zvýšeným stresem. Velmi dobře působí proti únavě, úzkostem a udržuje celkovou pohodu na fyzické i emociální úrovni. Používá se také pro podporu imunitního systému formou prevence i po prodělání nemoci.
Účinky ashwagandhy
Ašvaganda je robustní dřevnatá bylina, dobře odolná proti vysokým i nízkým teplotám. Využívá se z ní nejčastěji kořen obsahující withanolidy, tedy účinné látky zvyšující toleranci vůči stresu a bojující proti únavě. Můžete se ale setkat také s bylinným čajem z listů ašvagandy, který dodává tělu železo, zmírňuje horečku, otoky a má povzbuzující účinky. Květy této rostliny zase působí močopudně a jako afrodiziakum. Mezi další účinné látky obsažené v ašvagandě patří řada minerálů a vitamínů, aminokyseliny, glykosidy a laktony.
Přírodní “všelék” ašvaganda se používá při problémech se spánkem a při únavě. Podporuje psychickou pohodu a působí proti stresu i úzkostem. Sportovci ocení její potenciál při zvyšování svalové síly a vytrvalosti. Ašvaganda se dá využít i pro podporu kognitivních funkcí a ke zlepšení paměti. Působí afrodiziakálně a napomáhá při potížích s plodností u mužů.
Chaga – sibiřské zlato
Dřevokazná houba chaga (čaga) se ze severní Číny rozšířila do oblasti Sibiře a na Ural, kde ji místní obyvatelé denně pili ve formě čaje. Tito lidé se údajně dožívali vysokého věku a odolávali zdravotním neduhům a nemocem (vědci v těchto oblastech dokonce zaznamenali nebývale nízký výskyt rakoviny).
Medicinální houbu chaga řadíme také mezi adaptogeny. Je bohatá na polysacharidy (například imunitu podporující beta-glukany), triterpeny (např. kyselina betulinová, kterou houba přijme z hostitelského stromu), antioxidanty a obsahuje řadu dalších zdraví prospěšných látek.
Podobně jako ašvaganda, také chaga pomáhá tělu vyrovnat se se stresem, únavou, úzkostmi a oslabenou imunitou. Působí protizánětlivě, zbavuje organismus nežádoucího působení virů a bakterií, pomáhá snižovat hladinu “škodlivého” LDL cholesterolu a napomáhá játrům odplavovat toxiny z těla. Využívá se také pro podporu kognitivních funkcí a díky své schopnosti snižovat hladinu glukózy se využívá u pacientů s cukrovkou.
Zdroje:
https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/ashwagandha/
https://vitalpoint.cz/blog/clanek/ashwagandha-ucinky-pouziti-a-jak-vybrat-tu-nejlepsi.html
https://chaga.info/chaga-sibirska/