Ruská čaga se díky využití v lidové léčbě stala pojmem. Severské národy využívají houbu Chaga již přinejmenším od 16. století. Známe výskyt této netradiční houby, ale i to, jestli se dá volně sbírat.
Chaga a její výskyt
Houbu, kterou známe jako rezavec šikmý využívají severské národy (kde nejvíce roste) oblastí Ruska, Skandinávie, Severní Ameriky a severu Japonska. Ideálně pro její vývoj je chladné podnebí. Roste hlavně na bříze, ale i třeba na jilmu, jasanu, buku. Pro léčivé účinky se ale, převážně v rámci lidové medicíny, využívá pouze Chaga z břízy, protože právě pouze z tohoto stromu čerpá cenné látky.
Jedná se o víceletou, dřevokaznou a nejedlou houbu, zařazenou do čeledi kožovkovitých.
Je možné Chagu najít v Česku?
Najít u nás rezavce šikmého je velkou náhodou. Tuzemské lesy totiž nejsou vhodné pro růst této houby, protože tu je poměrně teplo. Některé houby si můžete vypěstovat, což ale není případ Chagy. Jedná se o houbu čistě z přírody.
Sbírání houby
Chaga se dá sbírat, protože se ale jedná o nejedlou houbu, musí se z ní připravit čaj, nejlépe ale pro maximum účinných látek je ideální získat extrakt. Plodnice Chagy jsou velmi netypickým zástupcem říše hub, svým vzhledem připomínají spíše spálené uhlí, případně popraskaná kůra stromů. Často se špatně hledají.
Kdy se houba sklízí? K jejímu sběru dochází v létě a na podzim (od července do listopadu), přičemž se ale doporučují spíše podzimní měsíce, protože v létě je v ní množství vody, která mizí spolu s cennými živinami. Připravovat se zbytečně o cenné látky je trochu škoda.
Sběr vůbec nevypadá tak jako u ostatních hub. Nožík a košík k tomu rozhodně nestačí. Jednak houba roste poměrně vysoko, a navíc se na ni chodí se sekyrkou. Sbírají se až velké kusy Chagy, protože se uvádí, že alespoň 20 % musí zůstat na stromu.
Zdroj:
Wikipedia.org
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013