Kyselina betulinová a betulin jsou cenné složky břízy, na které parazituje a čerpá z ní sílu medicinální houba čaga. Obě látky nabízejí široké farmakologické využití, velmi významné jsou protivirové (týká se i HIV) a protizánětlivé vlastnosti.
Betulin a jeho prospěšnost
Kyselina betulinová i betulin se přirozeně vyskytují v kůře některých rostlin, nejznámější je bříza. Podle všeho by se měly objevovat na všech druzích tohoto stromu. Betulin je přírodní pentacyklický triterpenický alkohol a příčina bílé barvy kůry stromu. Kvůli této látce březová kůra nehnije ani neplesniví. Zásluhu na tom mají antibakteriální a protiplísňové vlastnosti betulinu. Betulin a jeho deriváty mají další prospěšné schopnosti, mezi které patří to, že jsou protivirové (včetně HIV), protizánětlivé, mají také hepatoprotektivní účinky.
Kyselina betulinová a její prospěšnost
Kyselina betulinová vzniká z betulinu prostřednictvím reakcí. Kyselina betulinová je přírodní pentacyklická kyselina a bývá častějším předmětem zkoumání než betulin. Intenzivně se studuje od 90. let 20. století. Upozornila na sebe především protinádorovou aktivitou vůči buňkám lidského melanomu. Kromě toho mají některé deriváty kyseliny betulinové také velmi dobré protivirové účinky, včetně anti-HIV.
Jak kyselina betulinová, tak i betulin snižují hladinu lipidů v krvi.
Čaga a její složky
Čaga sibiřská nebo také Chaga (česky rezavec šikmý) vyniká biologicky aktivními látkami, mezi které se řadí nejen fenolické sloučeniny (polyfenoly, fenolické kyseliny), flavonoidy, ale i polysacharidy (hlavně beta D glukany). Nechybí ani vitamíny (B1, B2, B5, B6, B9, D3, K1) a minerály. Z cenných látek vynikají také triterpeny, především již zmíněný betulin a kyselina betulinová. Čaga je obsahuje ve formě, která je zárukou dobrého vstřebávání z trávicího systému do těla.
Čaga a její schopnosti
S ohledem na výše uvedené účinky se proto čagu hodí využít jako prevenci nebo pomoc při různých onemocněních. Podílí se na aktivaci imunitního systému při bakteriálních a virových infekcích. Protizánětlivost působí při střevních zánětech, kdy houba kontroluje trávicí ústrojí a játra a hledá patogeny. Ty pak likviduje. Čaga se osvědčila i při hepatitidách.
Hojivé a ochranné účinky se využívají také při gastritidách a vředech, kdy účinné látky pečují o žaludeční sliznici. Velmi významné je protirakovinné působení, především při prevenci a podpoře zdolávání rakoviny střev a jater.
Příbuznou složkou jako je betulin a kyselina betulinová, je lupeol, který přispívá k antioxidačnímu působení medicinální houby. Mluví se o této látce jako o možnosti využití v případě nemocí vyvolaných volnými radikály.
Znáte čagu a vyzkoušeli jste už její schopnosti? Jak vám pomohla? Podělte se o zkušenosti v diskuzi pod článkem.
Zdroj:
1) Pharmacological activities of natural triterpenoids and their therapeutic implications, Dzubak P, Hajduch M, Vydra D, Hustova A, Kvasnica M, Biedermann D, Markova L, Urban M, Sarek J, Natural product reports, 2006, roč. 23, č. 3, s. 394-411. ISSN: 0265-0568; 1460-4752
2) David Wolfe, Chaga: King of the Medicinal Mushrooms, North Atlantic Books,U.S.; 2012