Dávkování čagy – jak dávkovat čagu, pokud chcete co nejlépe využít jejích vlastností

Pečuje o stav trávicího systému. Protizánětlivé, imunomodulační účinky a další prospěšné působení na zdraví přináší obsažené látky v houbě čaga. Její dávkování vyžaduje určitá pravidla. Víme, která to jsou.

Jak užívat čagu?

Aby se účinky houby čaga projevily co nejlépe, je vhodné ji užívat na lačno, alespoň 15 minut před jídlem. Ideálně ráno před snídaní. Tobolka by se měla zapíjet vlažnou nebo teplou vodou, pak lépe účinkuje. Jestli neradi polykáte tabletky, pak není nic snazšího, než tobolku rozpojit a její obsah vysypat do hrnku a zalít teplou vodou.

Jaké má čaga dávkování? Množství záleží na obsahu polysacharidů. Jestliže doplněk stravy obsahuje velké množství polysacharidů (přes 40 %), bude postačovat brát 500 mg, což může odpovídat tobolce denně. Toto platí pro preventivní konzumaci. Jiné dávkování čagy je třeba ale v případě, že chcete podpořit léčbu nějakého konkrétního zdravotního problému. V tomto případě je možné brát až 10 tobolek této gramáže denně. Ty pak úměrně rozdělte do různých časů během dne.

Čaga podporuje peristaltiku střev, jako antioxidant působí na dobrý stav jater a ve spojení s protizánětlivými účinky má dobrý vliv všude tam, kde hraje roli trávení. Také je třeba zmínit, že čaga je považována za adaptogen, což znamená, že mírní fyzický a psychický stres. A kdy se dočkáte výsledků? Pokud budete brát čagu pravidelně, na stavu organismu by měla být vidět změna asi po třech až šesti měsících užívání. Aby se plně projevily účinky složek čagy, je obvykle doporučována asi roční konzumace.

Vedlejší účinky, upozornění

Potom, co houbu nasadíte, můžete první týdny pozorovat únavu, zhoršení pleti, ale třeba i řidší stolici. Obvykle se stav během několika dnů vrátí do normálu.

Užívání čagy je potřeba konzultovat s lékařem, pokud berete nějaké léky. Měli byste si dát pozor, pokud užíváte léky na snížení imunity, což bývá třeba po transplantaci orgánů. V tom případě není vhodné sahat po tomto doplňku stravy. Další z oblastí, kterou může houba ovlivnit, je riziko velmi nízké hladiny cukru v krvi (hypoglykemie). Pozor by si měli dávat ti, kteří berou antidiabetika. Čaga také není vhodná v případě alergie na houby.

Zdroj:
Wikipedia.org
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013

webmd.com
Healthline.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *