Herpes, nepříjemné puchýřkovité onemocnění lidově známé jako opar, může pořádně potrápit a mnohdy i snížit sebevědomí. Když se opar objeví, nejspíš sáhnete po protivirové masti nebo náplasti. Podle studií je účinným bojovníkem proti herpes viru také sibiřská chaga. Jak na opar působí?
Herpetickými viry je nakažena většina populace, ne vždy ale musí onemocnění propuknout. Virus je po většinu času latentní, při snížené imunitě nebo zvýšené stresové zátěži se ovšem může projevit ve formě nepříjemných hnisavých puchýřků. Známe celkem dva typy herpes virů. HSV-1 způsobuje opary na rtu, HSV-2 opary v oblasti genitálií.
Sibiřská chaga, medicinální houba vyskytující se na březovém dřevě, je známá pro své protizánětlivé účinky. Obsahuje více než 200 biologicky aktivních látek, které příznivě působí na lidské zdraví a rovnováhu v organismu. Působí proti virům a bakteriím a navíc snižuje bolest (má analgetické účinky). Vybraná studie se zaměřila na zkoumání antiherpetických účinků této blahodárné houby.
Chaga a herpes – dokáže si houba poradit s infekcí?
V rámci pokusu vědci uměle vytvořili extrakty z medicinální houby chaga, a buněčnou kulturu s buňkami nakaženými herpetickým virem HSV-1. Herpes virus působí tak, že pronikne do buňky, ve které se množí a při svém dalším uvolňování ji zničí.
Při pokusech se ukázalo, že pokud jsou tyto buňky předem posíleny extraktem z houby chaga, dokáže tento extrakt buňku před zničením ochránit. Navíc se zjistilo, že chaga účinně zabraňuje vstupu viru HSV-1 do buněk (virové DNA v buňkách ošetřených extraktem z chagy zkrátka chybělo).
Nejlepší ochranný účinek byl pozorován, když byla sloučenina s medicinální houbou přidána před nebo do jedné hodiny poté, co byly buňky infikovány virem HSV-1. Ze studie tedy vyplývá, že chaga je účinným přírodním léčebným prostředkem proti rozvinutí herpetické infekce.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23510282
https://www.researchgate.net/publication/281902138